Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: Rozpoczęło się Forum Społeczeństwa Obywatelskiego

W Poznaniu rozpoczęło się Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego. Trzecia edycja wydarzenia zgromadziła ok. 300 reprezentantów organizacji pozarządowych z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.

Uczestnicy pierwszego panelu: Andrei Jahorau, Irina Solonenko, Stefan Fule, Mikołaj Dowgielewicz, Patricia Flor i prowadzący Krzysztof Bobiński, autor: Artur Kacprzak, źródło:  flickr.com

Uczestnicy pierwszego panelu: Andrei Jahorau, Irina Solonenko, Stefan Fule, Mikołaj Dowgielewicz, Patricia Flor i prowadzący Krzysztof Bobiński, autor: Artur Kacprzak, źródło: flickr.com

Trzydniowy program Forum nastawiony jest na wypracowanie konkretnych działań, które zwiększą zaangażowanie aktorów pozarządowych w rozwój programu Partnerstwa Wschodniego. Na ustaleniu priorytetów skupili się prelegenci panelu inaugurującego pierwszy dzień rozmów. Polski Sekretarz Stanu ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, niemiecki dyplomata Patricia Flor oraz Irina Solonenko z ukraińskiej Fundacji Odrodzenia mówili o społeczeństwie obywatelskim jako kluczowym elemencie niezbędnym do rozwoju Partnerstwa Wschodniego. Andrei Jahorau reprezentant białoruskiej organizacji EUROBELARUS, pokusił się o porównanie Forum Społeczeństwa Obywatelskiego do parlamentu organizacji pozarządowych, które poprzez instytucjonalizację powinno pełnić kluczową rolę na poziomie tworzenia partnerstw i możliwości. Obok pochwał, akcentowano równocześnie problemy, które mnożą się w państwach partnerskich na poziomie rządowym.

Najciekawszym wystąpieniem uraczył gości unijny Komisarz ds.  rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fule: – Sukces Partnerstwa Wschodniego nie jest możliwy bez waszego zaangażowania – po wstępnych pochwałach, przedstawiciel Komisji Europejskiej skupił się na krytyce. Omawiając dokumenty przygotowane przez organizatorów Forum zwrócił uwagę na zbyteczne nagromadzenie unijnej nowomowy i brak propozycji konkretnych działań. Fule przedstawił szereg propozycji i uwag, które jego zdaniem powinny być uwzględniony podczas tworzenia współpracy pozarządowej – Pamiętajcie, że tani gaz to nie jest sposób na modernizację waszych państw – mówił do zebranych na sali gości. – Wszyscy podkreślamy, że relacje ekonomiczne są najważniejsze, natomiast ilu z Was zna faktyczny stopień rozmów prowadzonych przez UE i rządy państw partnerskich? – pytał retorycznie. Komisarz skrytykował także działalność platform narodowych, działających w ramach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, zarzucając im brak jedności w koordynowaniu wspólnych działań.

Dowiedz się więcej o tegorocznej edycji Forum (dokumenty w jęz. ang.):

Program wydarzenia

Pełna lista uczestników

Oficjalna strona

Mapa Drogowa dla społeczeństwa obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego

Wytyczne dla Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w Poznaniu

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY