Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: Co dalej z Forum Społeczeństwa Obywatelskiego?

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego w Poznaniu powoli dobiega końca. Dziś trzeci ostatni dzień złożony z wydarzeń towarzyszących organizowanych przez uczestników. Natomiast w dniu wczorajszym podjęto decyzje o kształcie i sposobie funkcjonowania Forum w przyszłości.

Liczenie głosów podczas wyborów przedstawicieli jednej z Grup Roboczych Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, autor Artur Kacprzak

Nadzieje pokładane w poznańskiej odsłonie Forum wiązały się w dużym stopniu z możliwością zmiany statusu wydarzenia (o nadziejach i wyzwaniach związanych z  Forum pisaliśmy w zeszłym tygodniu). Przygotowano plan rejestracji, co umożliwiłoby instytucjonalizację wydarzenia. Forum zrzeszające raz do roku przedstawicieli organizacji pozarządowych krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej, miało uzyskać możliwości działalności przez cały rok. Zarejestrowane Forum z siedzibą w Brukseli i grupą opłacanych pracowników (dotychczas, osoby zasiadające w Komitecie Sterującym pełniły swoje obowiązki wolontarystycznie) miało skupić się na przedstawicielstwie i lobbingu w kwestiach rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego. Przygotowany przez organizatorów konspekt dotyczący rejestracji Forum stał się w Poznaniu przedmiotem krytyki.

Podczas kolejnych rozmów w Poznaniu pojawiły się głosy uznające ten pomysł za zbyteczne tworzenie dodatkowej biurokracji. Podczas wieczornego głosowania większość uczestników nie poparło wniosku o rejestrację Forum. Co dziwne, uczestnicy biorący udział w głosowaniu opowiedzieli się za rejestracją „sekretariatu” Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Ta opcja została zaproponowana ad hoc podczas zamieszania poprzedzającego głosowanie. Jest to w pewnym stopniu rozwiązanie zbliżone do rejestracji Forum, jednak nikt obecnie nie wie co kryje się za pojęciem „sekretariatu” i z tym problemem będzie musiał zmierzyć się nowy skład Komitetu Sterującego. Elżbieta Kaca z Instytutu Spraw Publicznych, od samego początku zaangażowana w rozwój Forum, nie kryła swojego rozczarowania: – W zamierzeniach mieliśmy zarejestrować Forum, co umożliwiłoby pozyskanie środków i profesjonalizację naszych działań. Natomiast większością głosów przegłosowano stworzenie sekretariatu, ciała irrelewantnego w odniesieniu do składu Komitetu Sterującego Forum. Ekspertka zwięźle oceniła szansę rozwoju Forum w takim charakterze: – Jestem nastawiona bardzo pesymistycznie.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY