Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: Ekumeniczny sprzeciw dla konfliktu w Górskim Karabachu

Bardzo symboliczne porozumienie kościołów mających największy wpływ na Południowym Kaukazie niesie kolejne nadzieje na rozwiązanie konfliktu karabaskiego. Czy lobby duchowieństwa daje realną możliwość na pokojową drogę porozumienia Armenii i Azerbejdżanu?

Ścieżka w Górskim Karabachu, autor: onewmphoto, źródło: flickr.com

Ścieżka w Górskim Karabachu, autor: onewmphoto, źródło: flickr.com

28 listopada 2011 w Erywaniu miało miejsce spotkanie przedstawicieli największych kościołów Południowego Kaukazu. Do stolicy Armenii przyjechali: patriarcha rosyjskiej cerkwi prawosławnej – Cyryl, głowa apostolskiego kościoła ormiańskiego – katolikos Karekin II i muzułmański dostojnik szejk-ul-islam Allahszukur Paszazade. Spotkanie hierarchów odbyło się w ramach trwającego w Erywaniu posiedzenia prezydium Rady Międzyreligijnej Wspólnoty Niepodległych Państw.

Owocem ekumenicznego posiedzenia była wspólna deklaracja wzywająca miejscowych polityków do uregulowania sporu toczącego się wokół Górskiego Karabachu. Fundamentem apelu patriarchów jest natychmiastowe wycofanie snajperów z linii rozejmu i zakończenie działań zbrojnych. Zdaniem kościelnych dostojników jedyną możliwością rozwiązania sporu o Górski Karabach jest pójście ścieżką wytyczoną przez kanony prawa międzynarodowego. Duchowni odnieśli się przy tym do starań Grupy Mińskiej, którą w pełni popierają.

Obecnie zasadniczy problem rozwiązania sporu karabaskiego leży w uwarunkowaniach politycznych Erywania i Baku. Obie strony czerpią z konfliktu korzyści polityczne na krajowych arenach. „Zamrożony konflikt” jest w każdej chwili dobrą odskocznią od trudnych tematów polityki gospodarczej i skutecznym języczkiem u wagi na forum międzynarodowym.

Spór o prowincję ciągnie się od końca lat 80 XX wieku. Obecnie „zamrożony” armeńsko- azerbejdżański konflikt o Górski Karabach trwa nieprzerwanie od 1994 roku, kiedy to wojska armeńskie wyparły z tego terytorium siły azerbejdżańskie. Konflikt pochłonął tysiące ofiar. Armeńscy i azerscy snajperzy rozmieszczeni wzdłuż granicy spornego terytorium cały czas zbierają krwawe żniwo.

Poniżej film traktujący o mieszkańcach Górskiego Karabachu „Zapomniane ofiary zamrożonego konfliktu”

Źródła: Massipost, ArmeniaNow, AzeAz, RegnumRu, NewsAz, Patriarchia, Katholikos,

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY