Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Osetia Południowa rozpoczęła Śnieżną Rewolucję

27 listopada w Osetii Południowej odbyła się II tura wyborów prezydenckich. Dogrywkę wygrała Ałła Dżiojewa. Dzień później wybory anulowano, a we wtorek (29.11) parlament separatystycznego regionu zdecydował się ,że powtórka wyborów prezydenckich w Osetii Południowej odbędzie się 25 marca 2012 r. Tymczasem nieuznawana prezydent elekt nie zgadzając się z wynikami sądu, wraz z sojusznikami rozpoczęli Śnieżną Rewolucję.

Sąd Najwyższy separatystycznego regionu Gruzji -Osetii Południowej – anulował wyniki wyborów prezydenckich, których druga tura odbyła się 27 listopada. W oświadczeniu dla prasy wskazano, że doszło do naruszenia wyborów. Ponadto sąd wydał zakaz udziału Ałły Dżiojewowej w powtórce wyborów wyznaczonej na 25 marca 2012 roku. Warto nadmienić, że wstępne wyniki wyborów wskazywały właśnie na wygraną Ałły Dżiojewy, która w starciu pokonała Anatolija Bibiłowa kandydata cieszącego się poparciem Kremla. W poniedziałek podano wstępne częściowe wyniki wyborów. Wg nich Dżiojewa uzyskała w głosowaniu 56,7 proc. głosów (dane z 74 lokali wyborczych na 85). Jej rywal, minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Anatolij Bibiłow – oficjalny kandydat Moskwy otrzymał 40 otrzymał proc. głosów. Sondaże exit polls mówiły o wygranej Bibiłowa.

Nieuznawana Prezydent elekt ogłosiła swoje zwycięstwo i wygłosiła oświadczenie, w którym nie zgadza się z wyrokiem sądu najwyższego.  Jej zwolennicy rozpoczęli protesty, nazwane już „Śnieżną Rewolucją”.


Źródła: www.tvn24.pl, twitter, civil.ge

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY