Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Problemy z Małym Ruchem Granicznym (+ wideo)

Władze Białorusi nie spieszą się z wprowadzeniem w życie umowy o Małym Ruchu Granicznym z Polską. Z tego powodu cierpi ponad 1 mln Białorusinów zamieszkujących polsko-białoruską strefę przygraniczną.

Kuźnica Białostocka to pierwszy przystanek dla pasażerów pociągu jadącego z Grodna, źródło: pkp.pl

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do białoruskich władz o przyspieszenie politycznych decyzji w sprawie umowy o Małym Ruchu Granicznym. Podpisanie umowy umożliwiłoby swobodne przekraczanie granicy mieszkańcom po obu stronach granicy polsko-białoruskiej. Do strefy objętej Małym Ruchem Granicznym po stronie białoruskiej wchodzą tak duże miasta jak Grodno oraz Brześć. To ponad 1 milion mieszkańców, którzy bez zbędnych formalności mogliby przebywać po polskiej stronie strefy przygranicznej nawet do 7 dni. MSZ oświadczył, że strona polska do wprowadzenia odpowiednich procedur jest gotowa już od ponad roku. Natomiast białoruskie władze milczą w sprawie konkretnych terminów sfinalizowania umowy o Małym Ruchu Granicznym.

Pat w ustaleniach dotyczących kwestii granicznych pogarsza i tak fatalną sytuację na polsko-białoruskiej granicy . Reporterzy białoruskiego oddziału Radia Svaboda zarejestrowali tłum ludzi na grodzieńskim dworcu kolejowym, którzy biegną, aby zająć jak najlepsze miejsca w pociągu do Białegostoku. Lepsze miejsce to krótszy czas oczekiwania na przejściu granicznym i więcej czasu na handel, z którego utrzymują się mieszkańcy wielu przygranicznych miast.

Zobacz nagranie z Grodna:

Źródło: Radio Svaboda, MSZ.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY