Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Eduard Kokojty ustąpił z funkcji prezydenta Osetii Południowej

Eduard Kokojty zrezygnował dziś (10 grudnia) z pełnionej przez niego funkcji prezydenta Republiki Osetii Południowej. Wszystko to za sprawą porozumienia z opozycją podpisanego w piątek 9 grudnia. Na mocy podpisanego dokumentu wybory prezydenckie zostaną powtórzone 25 marca 2012 roku, w których liderka opozycji Ałła Dżiojewa będzie mogła ponownie ubiegać się o stanowisko prezydentowej.

10 grudnia Ccinwali, autor: Vitaly Shushkevich, źródło: twitter.com

10 grudnia Ccinwali, autor: Vitaly Shushkevich, źródło: twitter.com

Późnym popołudniem w Cchinwali Eduard Kokojty zrezygnował ze stanowiska prezydenta Osetii Południowej. Swoje miejsce przekazał premierowi Wadimowi Browcewowi. Odchodząc skomentował swoją decyzję – Zamierzam walczyć o dalszą konsolidację społeczeństwa i umocnienie Osetii Południowej […] każdy prezydent powinien czuć odpowiedzialność i zrezygnować czasem z ambicji, których nie powinno się stawiać ponad interesy społeczeństwa.

Od 11 grudnia premier Wadim Browcew przejmie stanowisko prezydenta, które będzie pełnił co najmniej do 25 marca 2012. Na mocy porozumienia podpisanego 9 grudnia przez Eduarda Kokojty i Ałłę Dżiojewą, ze stanowisk separatystycznej Republiki Osetii Południowej ustąpią również: obecny prokurator generalny i jego zastępca oraz przewodniczący Sądu Najwyższego.

Zwolennicy Ałły Dżiojewy, którzy prowadzą akcję protestacyjną nazwaną Śnieżną Rewolucją również poniosą konsekwencje podpisanej umowy. Dziś (10 grudnia) powinni przeprowadzić demontaż namiotów, które w trakcie rewolucji zostały postawione na głównym placu w Cchinwali. Wiele wskazuje jednak na to,  że demonstranci tego nie zrobią. Wielu z nich ma poczucie, że zostali oszukani, gdyż nie wszystkie punkty porozumienia zostały spełnione. Przywódczyni opozycji Ałła Dżiojewa również nie kryje niezadowolenia z powodu nie dopełnienia wszystkich punktów podpisanego w piątek porozumienia. – Dopóki wszystkie punkty porozumienia nie zostaną spełnione, mam prawo cofnąć swoją decyzję- powiedziała Ałła Dżiojewa w wywiadzie dla Interfax. Wszyscy czekają w napięciu na kolejne kroki władz Osetii Południowej. Tymczasem przed protestującymi kolejna mroźna noc w Cchinwali.

Wybory przewidziane na 25 marca zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego zostaną powtórzone, jednak wbrew postanowieniom z 27 listopada Ałła Dżiojewa będzie mogła wziąć w nich udział.

Źródła: Kavkaz-uzeł [1], [2], Civil.ge [1], [2]

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY