Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Partia Tymoszenko przewodzi w sondażach

Gdyby wybory do ukraińskiego parlamentu odbywały się w tym miesiącu, zwyciężyłaby w nich Partia Julii Tymoszenko z wynikiem 18,8% głosów. Ugrupowanie „Batkiwszczyna”, której liderką jest była premier, zajęła po raz pierwszy w tej kadencji pierwsze miejsce w rankingu wyborczym.

Batkiwszczyna - Blok Julii Tymoszenko, źródło: wikipedia.org

Batkiwszczyna - Blok Julii Tymoszenko, źródło: wikipedia.org

Wszechukraińska Koalicji „Batkiwszczyna” wchodząca w skład Bloku Julii Tymoszenko osiągnęła najwyższy wynik w sondażu wyborczym przeprowadzonym w dniach 22 listopada – 6 grudnia br. przez Fundacje Demokratyczne Inicjatywy i firmę Ukrainian Sociology Service (pełne wyniki tutaj). Partia byłej premier Ukrainy, odbywającej obecnie karę 7 letnia pozbawienia wolności, uzyskała 18,8% głosów i po raz pierwszy w tej kadencji wyprzedziła rządzącą Partię Regionów, która znalazła się na drugim miejscu z 17,8% głosów.

Oprócz „Batkiwszczyny” i Partii Regionów do Rady Najwyższej Ukrainy weszłyby 3 partie – „Front Zmian”, Komunistyczna Partia Ukrainy oraz „Udar”. Ugrupowanie „Front Zmian” Arsenija Jaceniuk, byłego ministra spraw zagranicznych,  może liczyć na 11,4% głosów. Czwarte miejsce zajmują komuniści z wynikiem 8,4%. 5% próg wyborczy  przekroczyłaby również partia „Udar” (Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform) Witalija Kliczki, doktora Narodowego Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki, bokserskiego mistrza świata federacji WBC w kategorii ciężkiej.

Wybory do ukraińskiej Rady Najwyższej odbędą się 28 października 2012 r. Udział w wyborach w 2012 r. zadeklarowało 72% respondentów (36% uznała oddanie głosów za obowiązek, zaś 36% wybierze się „prawdopodobnie”).

Źródła: Delo, Interfax-Ukraina

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY