Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

UE: Gruzja, Mołdawia – negocjacje w kwestii wprowadzenia strefy wolnego handlu rozpoczęte

12 grudnia w Brukseli minister spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski, oraz komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht rozpoczęli negocjacje handlowe z Gruzją i Mołdawią. Jest to ważny krok w stronę integracji tych państw z Unią Europejską,  który możemy zaliczyć w poczet dokonań polskiej prezydencji.

Flagi UE, autor: Eoghan OLionnain, źródło: flickr.com

Flagi UE, autor: Eoghan OLionnain, źródło: flickr.com

Na uroczystości rozpoczęcia negocjacji handlowych obecni byli premierzy Gruzji – Nika Gilauri’a oraz Mołdowy – Vlada Filat. Negocjacje w sprawie Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu z Gruzją i Mołdawią były jednym z priorytetów polskiej prezydencji, o których mowa była na Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Kolejnym krokiem w tym temacie będą rozmowy techniczne ekspertów, które przewidziane są na styczeń. Formalne negocjacje powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2012 roku.

– Jest to kolejna rzecz, którą możemy zapisać po stronie rzeczy „zrobionych” podczas polskiej prezydencji […] to także sygnał, że Europa jest na zawsze zainteresowana krajami Partnerstwa Wschodniego i wszystko to, co sobie obiecaliśmy w ramach Partnerstwa, szybciej bądź wolniej – w zależności też od sytuacji politycznej w tamtych krajach, ale z żelazną konsekwencją – jest realizowane – powiedział polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Przed Gruzją i Mołdawią otwiera się unijny rynek, na który będą mogły eksportować swoje towary, a europejskie firmy uzyskają dostęp do rynków obu państw. Kolejnym etapem integracji Gruzji i Mołdawii z Unią Europejską będzie decyzja o wprowadzeniu ruchu bezwizowego, na co czekamy z niecierpliwością.

Źrodła: en.trend.azpl2011.eu, IAR,

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY