Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: W Kiszyniowie otwarto centrum informacji o Unii Euroazjatyckiej

W Kiszyniowie otwarto centrum informacyjne „Eurasia Inform”. Jego zadaniem jest informowanie o postępach w integracji Mołdawii z Unią Euroazjatycką. To pierwsza tego typu instytucja na obszarze krajów WNP.

Eurasia Inform

Oficjalna strona internetowa centrum Eurasia Inform.

Otwarte wczoraj (21 grudnia 2011) Centrum Eurasia Inform powstało z inicjatywy prorosyjskiej partii Patrioci Mołdawii. Jego zadaniem jest nie tylko informowanie o procesie integracji Mołdawii z Unią Euroazjatycką, ale również inicjowanie projektów i inspirowanie debaty publicznej na temat możliwej integracji. Oprócz Kiszyniowa, Centrum będzie posiadać pięć ośrodków regionalnych: Północ, Południe, Gagauzja, Naddniestrze oraz tzw. Mołdawia za Prutem. Działalność poszczególnych centrów będzie można śledzić na wspólnej stronie internetowej: eurasiainform.md. Eurasia Inform stanowi przykład działania rosyjskiego soft power na obszarze byłego ZSRR.

Jak mówi Mihail Garbuz, przewodniczący Patriotów Mołdawii: Chcemy przeprowadzić konkretne działania, które będą prowadzić do integracji Mołdawii z Unią Euroazjatycką. Oprócz powstania Centrum trwają prace nad stworzeniem grupy ekspertów, która przygotuje projekty ustaw służące przyszłej integracji. Zamierzamy zorganizować międzynarodową konferencję: „Unia Euroazjatycka-Mołdawia plan działań”. Podczas konferencji chcielibyśmy omówić najważniejsze kwestie dotyczące integracji Mołdawii z Unią – przekonuje Garbuz.

Unia Euroazjatycka to nowy projekt, którego celem jest integracja krajów WNP. Władimir Putin ogłosił zamiar powołania Unii w słynnym artykule, który na początku października ukazał się w rosyjskich Izwiestiach. Trzon Unii mają stanowić trzy państwa Rosja, Białoruś i Kazachstan, które 1 stycznia 2012 roku będą tworzyć Wspólną Przestrzeń Gospodarczą. Inaugurację Unii zapowiedziano na 2015 rok.

Źródło: Interlic

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY