Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Wybrano 5 nowych świętych kościoła gruzińskiego

20 grudnia w Tbilisi miało miejsce posiedzenie Świętego Synodu Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. W trakcie obrad dyskutowano o możliwościach przeciwdziałania propagandy religijnej w mediach, oraz programach oświatowych Patriarchatu Gruzińskiego. W trakcie spotkania ustanowiono nowych pięciu świętych.

Pierwszy od prawej Patryjarcha Gruzji Ilia II, autor: Nino Bidzinashvili, źródło: ru.wikipedia.org

Pierwszy od prawej Patryjarcha Gruzji Ilia II, autor: Nino Bidzinashvili, źródło: ru.wikipedia.org

Decyzją Świętego Gruzińskiego Kościała Prawosławnego do grona świętych, zaliczono pięciu duchownych. Bracia Karbelaszwili: diakon Andria (Andrzej) i kapłan Petre (Piotr) zostali ogłoszeni świętymi męczennikami, a biskup Stefan, diakon Polieukt i kapłan Filimon – świętymi sprawiedliwymi. Ponadto za szczególne zasługi dla kościoła świętym ogłoszono również Filimona Koridzego, któremu Synod nadal tytuł Świętego Psalmopiewcy.

Kolejnymi sprawami, jakimi zajęło się posiedzenie GKP, był temat propagandy antyreligijnej, która zdaniem Świętego Synodu w ostatnich miesiącach używana jest przez szereg gruzińskich środków przekazu. Wiele uwagi poświęcono także sprawie doskonalenia programów oświatowych i utworzeniu nowych struktur i rozwojowi rolnictwa w kraju. Innym tematem, omawianym podczas obrad, było wprowadzanie w kraju nowych dowodów tożsamości . Sprawa ta budzi najwięcej wątpliwości u gruzińskich duchownych.

Posiedzenia Świętego Synodu GKP odbywają się dwa razy w roku.  Tradycje Patriarchatu Gruzińskiego sięgają V wieku.

Źródło: deon.pl

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY