Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Nowy prezydent Naddniestrza

Były przewodniczący parlamentu Jewgenij Szewczuk wygrał niedzielne wybory prezydenckie w separatystycznym Nadniestrzu. Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła wstępne wyniki wyborów, Jewgenij Szewczuk dostał niespełna 74% głosów poparcia.

Jewgenij Szewczuk; źródło: ru.wikipedia.org
Jewgenij Szewczuk; źródło: ru.wikipedia.org

43-letni Szewczuk pokonał w drugiej turze wyborów popieranego przez Moskwę Anatolija Kaminskiego, który zdobył ok. 20% głosów. Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Naddniestrzu odbyła się 11 grudnia. Szewczuk i Kaminski zajęli w niej pierwsze i drugie miejsce, zdobywając – odpowiednio – 39% i 26% głosów. Dotychczasowy lider separatystycznej republiki, rządzący Naddniestrzem od 21 lat, Igor Smirnow otrzymał niespełna 25% głosów i nie wszedł do drugiej tury.

Wybory w Naddniestrzu dla wielu ekspertów były niespodzianką. Nie dość, że do drugiej tury nie zakwalifikował się dotychczasowy lider Igor Smirnow, to wybory przegrał kandydat popierany przez Kreml. I choć zwycięstwo Szewczuka przynosi nadzieję na zmianę klimatu w Naddniestrzu, to nie ma wątpliwości, że nowy prezydent będzie musiał przede wszystkim uwzględniać zdanie Rosji. Bez wsparcia Moskwy ta separatystyczna republika przestałaby istnieć. A Szewczuk – jak ocenia Marcin Kosienkowski, specjalista ds. Naddniestrza – będzie chciał utrzymać naddniestrzańską „państwowość”.

Więcej o wyborach w Naddniestrzu:

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY