Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Azerska droga do przyszłości

Azerska droga do przyszłości – tak mówi się w Baku o nowym gazociągu, który ma połączyć Azerbejdżan z UE. W 2017 roku przez terytorium Turcji ma popłynąć pierwszy gaz z największych azerbejdżańskich złóż gazu wprost na rynek europejski. 

Rurociąg wchodzący pod rzekę, autor: Travis S., źródło: flickr.com

26 grudnia w Ankarze, ministrowie ds. energii Turcji i Azerbejdżanu podpisali memorandum o porozumieniu, w sprawie budowy gazociągu Trans-Anatolia. W ramach porozumienia uzgodniono, że w projekt będą zaangażowani: SOCAR (80% udziałów), turecki BOTAS (10% udziałów) oraz inni udziałowcy z konsorcjum wydobywczego Shah Deniz, do których mają należeć pakiety mniejszościowe gazociągu. Projekt będzie finansowany przez inwestorów, proporcjonalnie do ich pakietu akcji. Jeżeli projekt dojdzie do skutku, Azerbejdżan pierwszy raz w historii będzie mógł sprzedawać surowce energetyczne poprzez własny rurociąg (wcześniej gaz był eksportowany przez gazociągu rosyjskie, lub nie kontrolowane przez Baku).

Docelowo nowe przedsięwzięcie ma zastąpić unijny projekt Nabucco, forsowany przez Komisję Europejską. Strona unijna przez lata nie potrafiła włączyć w konsorcjum wykonawcze azerbejdżańskiej spółki SOCAR. W przypadku nowego projektu, już bez udziału Brukseli, gazociąg będzie w posiadaniu azerbejdżańskiego giganta energetycznego. Trans-Anatolia w pierwszej fazie eksploatacji ma mieć przepustowość 16 miliardów metrów sześciennych (mld m3) gazu rocznie, a w drugiej, do 24 mld m3 rocznie. Pełne wykorzystanie przepustowości nowego gazociągu jest uzależnione od uruchomienia drugiej fazy eksploatacji największego azerbejdżańskiego złoża gazu Shah Deniz, co ma nastąpić w 2017 roku. Koszt budowy gazociągu to około 5-6 mld dolarów.

Unijny projekt Nabucco zakładał budowę 3300 km rurociągu z terytorium Azerbejdżanu do Austrii. Rura o przepustowości 31 mld m3 rocznie miała kosztować ponad 9 mld euro. We wrześniu 2011 roku British Petroleum zaproponowało „odchudzoną wersję Nabucco”. Azerbejdżan, który miał dostarczać lwią część gazu ziemnego do gazociągu nie zgodził się na zaproponowane warunkiTrans-Anatolia jest kolejną wersją realizacji pomysłu Południowego Korytarza Transportowego, którym dostarczane mają być surowce energetyczne do UE z pominięciem terytorium Rosji.

Źródła: Jamestown.org, Eastbook.eu, news.az

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY