Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: Jerzy Buzek kończy kadencję Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

17 stycznia 2012 r. kończy się 2,5 letnia kadencja Jerzego Buzka na stanowisku Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Pierwszy reprezentant Europy Środkowowschodniej na szczytach władzy UE kończy kadencję z bardzo wysoką oceną pracy i zasługami za skupienia uwagi Unii Europejskiej na jej wschodnich sąsiadach.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek podczas przemówienia w Krakowie, © Unia Europejska, 2011 – źródło: Parlament Europejski

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek podczas przemówienia w Krakowie, © Unia Europejska, 2011 – źródło: Parlament Europejski

Kadencja Jerzego Buzka na stanowisku Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (PE) dobiegła końca. Profesor nauk technicznych i wieloletni wykładowca uniwersytecki, pracownik Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący zjazdu Delegatów „Solidarności” w roku Stanu Wojennego, poseł na Sejm Rzeczypospolitej i Premier rządu wprowadzającego Polskę do NATO, po 2,5 roku zakończył pełnienie funkcji. Wybrany większością 86,2 % głosów wszystkich deputowanych PE, Profesor Buzek, stał się nie tylko pierwszym Polakiem, który dosięgnął tego stanowiska, ale też pierwszym przedstawicielem Europy Środkowowschodniej, zaledwie kilkanaście lat wcześniej znajdującej się w politycznych i militarnych kleszczach Moskwy.

Przy całym prestiżu i ograniczeniach roli „Marszałka” PE, prof. Jerzy Buzek należał do tych, którzy zwracali szczególną uwagę na wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej. Bywał pierwszym, a czasem jedynym europejskim politykiem, który w ostrych, kategorycznych słowach, przeciwstawiał się działaniom godzącym w godność, wolność i pokój społeczeństw Europy Wschodniej. Było tak, kiedy deklarował nieuznanie niepodległości Abchazji i Osetii Południowej przez UE, kiedy wstawiał się za uwięzionymi Białorusinami, czy interweniował w sprawie Julii Tymoszenko. Nie tylko reagował na bieżące wydarzenia, ale poświęcał swój czas na pracę wokół dialogu EU ze wschodem przewodnicząc obradom Euronestu, czy odwiedzając mieszkańców Kaukazu Południowego. Nie bał się krytycznych słów wobec największego sąsiada UE – Rosji. Wspierał zainicjowany przez Polskę program Partnerstwa Wschodniego.

Prof. Jerzy Buzek o pomocy dla Białorusinów:

– To wielki dzień, przede wszystkim w wymiarze symbolicznym – mówił podczas inauguracji prof. Buzek – Przedstawiciel kraju Europy Środkowowschodniej dostaje z woli eurodeputowanych tę wielką odpowiedzialność. […] Tak zmienia się nasza Europa. […] Ten wybór traktuję, jako znak dla naszych krajów – Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Rumunii i Bułgarii. Traktuję też, jako wyraz hołdu dla milionów obywateli naszych krajów, którzy nie poddali się złowrogiemu systemowi. Czuję się reprezentantem wszystkich tych krajów. […] Dwadzieścia lat temu, latem 1989 roku, Solidarność wygrała bój o wolną, demokratyczną Polskę, co dało początek Jesieni Ludów w Europie i zburzeniu muru berlińskiego. Kiedyś my po jednej stronie żelaznej kurtyny walczyliśmy o wolność i demokrację. Wy po drugiej stronie pomagaliście nam [Polakom – przyp. autora] działaniami politycznymi i małymi, ale jak ważnymi gestami, manifestując poparcie, śląc paczki z pomocą. I udało się! Od pięciu lat wspólnie budujemy zjednoczoną Europę. Nie ma „nas” i „was”. Możemy mocno powiedzieć: To jest nasza wspólna Europa” – powiedział 14 lipca 2009 roku nowo-mianowany Przewodniczący.

Prof. Jerzy Buzek o relacjach z Federacją Rosyjską:

Nie sposób na koniec nie wyrazić podziwu dla wyjątkowej umiejętności organizacji pracy prof. Buzka. Codzienny maraton spotkań, wizyt, uścisków dłoni, fleszy aparatów fotograficznych, czy podróży przez różne strefy czasowe generuje potworne zmęczenie, którego nigdy nie dał po sobie poznać. Zawsze pogodnie i rzeczowo zwracał się do słuchaczy i rozmówców, gdziekolwiek się znajdował, w Europie i na całym świecie, budził sympatię i szacunek. Dobrą informacją jest więc zapowiedź prof. Buzka o kontynuacji pracy nad kwestiami dotyczącymi Europy Wschodniej po zakończeniu pracy na stanowisku Przewodniczącego PE.

Kandydatem o największych szansach na zastąpienie prof. Jerzego Buzka na stanowisku Przewodniczącego jest Martin Schulz niemiecki polityk, eurodeputowany z ramienia SPD, przewodniczący Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim.

Źródła: europarl.europa.eu [1], [2], [3]buzek.pl, rp.pl.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY