Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Najpopularniejsi użytkownicy Twittera

Jest takie miejsce na Białorusi, gdzie rzeczniczka rządu rozmawia z opozycyjnymi dziennikarzami, a przedstawiciele władz Mińska dyskutują z mieszkańcami o zbliżającej się demonstracji. Białoruska wolność słowa kwitnie na Twitterze.

Twitter na Białorusi staje się coraz bardziej popularny, autor: Scott Beale, źródło: flickr.com

Dzięki otwartej formule publikacji krótkich i ciekawych komunikatów, serwis Twitter stał się bardzo popularny na Białorusi. Z początku używany głównie przez internautów sceptycznie nastawionych do władz, obecnie jest także aktywnie wykorzystywany przez instytucje państwowe. Wyjątkowość białoruskiej odsłony Twittera polega na pluralizmie i dialogu, którego próżno szukać w innych mediach. Krytykujący prezydenta Aleksandra Łukaszenkę i rząd blogerzy, tylko na Twitterze mogą zadać pytania Rzecznikowi prasowemu Rady Ministrów Oldze Dolgajej.

Z kolei cieszący się dużą popularnością profil władz Mińska zasłynął z niebywałej aktywności podczas ubiegłorocznej serii „milczących protestów„. Władze miasta używając Twittera starały się demobilizować protestujących, jednocześnie starając się wzbudzić sympatię internautów poprzez dialog nawet z zatwardziałymi przeciwnikami władz. Swoje profile na Twitterze prowadzą także urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury. Wirtualna dyskusja na Twitterze to ważny wyrywek życia polityczno-społecznego na Białorusi. Warto zapoznać się z tym światem. Poniżej prezentujemy 10 najciekawszych użytkownik białoruskiego Twittera:

  • + Piotr Kuzniecow @pkuznetsoff – obrońca praw człowieka i działacz społeczny z Homla
  • + Urząd Spraw Wewnętrznych Mińska @GUVD_Minsk – znany z otwartości do dyskusji profil władz Mińska
  • + Anton Motolko @Motolko – popularny bloger i fotograf, jego wpisy na twitterze śledzi prawie 7 tyś. osób
  • + Jurij Zisier @yzisser – Dyrektor najpopularniejszego na Białorusi portalu TUT.BY
  • + Aleś Michalewicz @michalevic – były kandydat na prezydenta
  • + Olga Dolgaja @OlgaMinsk – Rzecznik prasowy rządu premiera Michaiła Miasnikowicza
  • + Wiktor Maliszewski @malishevsky – wielokrotnie nagradzany bloger
  • + Euroradio @euroradio – dobrze prowadzony profil białoruskiego radia nadającego z Warszawy
Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY