Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Mołdawia: Azerski gaz za rezygnację ze sprzedaży uzbrojenia do Armenii

W dniach 17-19 stycznia Premier Vlad Filat złożył oficjalną wizytę w Azerbejdżanie. W zamian za azerski gaz, Mołdawia prawdopodobnie wycofa się ze sprzedaży broni do Armenii.

BM-27 Huragan, autor: One half 3544, źródło: en.wikipedia.org

BM-27 Huragan, autor: One half 3544, źródło: en.wikipedia.org

Premier Filat przywiózł do Baku wolę zakupu azerskiego gazu ziemnego wyrażoną deklaracją włączenia Mołdawii do dwóch projektów energetycznych: Nabucco i AGRI (ang. Azerbaijan–Georgia–Romania Interconnector). Wstępne rozmowy na ten temat między premierem Mołdawii, a prezydentem Azerbejdżanu odbyły się jeszcze we wrześniu 2011 roku na Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Mołdawski popyt na ten surowiec jest obecnie zaspokajany w 100% przez rosyjski Gazprom posiadający kontrolny pakiet 50% akcji w Moldovagaz. Plany Kiszyniowa wobec Baku mają celują w zdywersyfikowanie dostaw strategicznego surowca. Jednocześnie coraz śmielej Kiszyniów wchodzi w nurt polityki rumuńskiej – pomysłodawcy AGRI i patrona Mołdawii w UE.

Jak podaje „Niezawisimaja Gazieta”, w odpowiedzi na zainteresowanie Filata azerskim gazem, politycy w Baku wyjęli na stół negocjacyjny kwestię sprzedaży uzbrojenia dla politycznego wroga Azerbejdżanu – Armenii. W minionym roku Ministerstwo Obrony Mołdawii wysłało drogą lotniczą do Erywania 60 ton uzbrojenia przez libijskie lotnisko w Benghazi. Dla skonfliktowanego od 18 lat z Armenią Azerbejdżanu, dozbrajanie rywala, to jak nadepnięcie na odcisk. Jednak władze w Baku znają swoje atuty i szybko uczą się nimi grać do budowy swojej przewagi nad Armenią. Zręcznie wykorzystały mołdawski zainteresowanie swoimi kopalinami do wysłania prostego sygnału: „Chcecie naszego gazu, przestańcie sprzedawać broń, naszym przeciwnikom.” Trudniej jest przeżyć bez azerskiego gazu, niż bez mołdawskiego wina. Zawieszone od października przekazanie ostatniej transzy 40 ton mołdawskiego uzbrojenia może już nie trafić do odbiorcy.

Źródło: azatutyun.am, epress.am, ng.ru.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY