Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Saakaszwili pojedzie do USA

Micheil Saakaszwili został zaproszony na oficjalne spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Wizyta będzie miała miejsce 30 stycznia w Białym Domu. Wiemy już co powie w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Saakaszwili. Wiadome też, co usłyszy.

Barak Obama i Micheil Saakaszwili w trakcie spotkania w Lisbonie, 2010 r,. autor:  Pete Souza, źródło:  whitehouse.gov

Barack Obama i Micheil Saakaszwili w trakcie spotkania w Lisbonie, 2010 r,. autor: Pete Souza, źródło: whitehouse.gov

Pierwsze spotkanie obu prezydentów odbyło się w Lizbonie w listopadzie 2010. Obaj prezydenci spotkali się również w styczniu 2011 przy okazji uroczystości pogrzebowych amerykańskiego dyplomaty Richarda Holbrooke’a. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 30 stycznia br. w Białym Domu dokąd zaproszony został gruziński prezydent.  Według planu tematów przedstawionych przez oficjalną stronę prezydenta Gruzji, Micheil Saakaszwili podkreślał będzie znaczenie strategicznego partnerstwa między obydwoma krajami. Na spotkaniu w Białym Domu zaproponuje on zwiększenie współpracy w ramach amerykańsko-gruzińskiej „Karty Strategicznego Partnerstwa” podpisanej w styczniu 2009 roku. W trakcie rozmów, dla prezydenta Saakaszilego istotne będzie poruszenie tematu bezpieczeństwa i wsparcia obronności dla jego państwa. Gość koncentrował się też będzie na wsparciu przez Stany Zjednoczone gruzińskich reform demokratycznych, stosunków gospodarczych, sektora handlu i energii, a także umożliwieniu wymiany kulturalnej między obydwoma krajami.

Barack Obama według oficjalnych informacji  podkreślał będzie znaczenie współpracy militarnej między obydwoma państwami. Mówił będzie o gruzińskim wkładzie w realizację międzynarodowych operacji mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Afganistanie. W trakcie spotkania poruszona zostanie również kwestia poparcia Stanów Zjednoczonych dla integralności terytorialnej Gruzji. Ważnym tematem przewidzianym na 30 stycznia będzie omówienie zbliżających się wyborów parlamentarnych w Gruzji i reform, które zapewnią przemiany demokratyczne w tym kraju.

Jeżeli nic nie zakłóci przebiegu wizyty prezydenta Micheila Saakaszwilego w USA, wynik spotkania będzie kolejnym krokiem w strone rozwoju stosunków między obydwoma państwami.

Do tej pory wsparcie USA miało kluczowe znaczenie dla suwerenności Gruzji, jej transformacji demokratycznej, rozwoju gospodarczego, a obecnie, postępu w kierunku członkostwa w NATO.

Źródła: whitehouse.govpresident.gov.gecivil.gegeorgia.kavkaz-uzel.ru

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY