Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia/Azerbejdżan: Krok w stronę pokoju

Przełom w Konflikcie Karabaskim. Po ponad 4 latach negocjacji pomiędzy zwaśnionymi Armenią i Azerbejdżanem doszło do wstępnego porozumienia. Przywódcy obu krajów zgodzili się współpracować w zakresie wymiany kulturalnej.

Od lewej Ilham Alijev, Dmitrij Miedwiediew i Serż Sarkisjan - podczas rozmów w Soczi, źródło president.am

Od lewej Ilham Alijev, Dmitrij Miedwiediew i Serż Sarkisjan - podczas rozmów w Soczi, źródło president.am

Jak donosi agencja prasowa Ria Novosti na dzisiejszym (23.01.2012) spotkaniu trójstronnym Armenia-Azerbejdżan-Rosja w Soczi doszło do przełomowego porozumienia. W wyniku szeregu spotkań kierowanych przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, prezydenci Armenii Serż Sarkisjan i Azerbejdżanu Ilham Alijew zgodzili się podjąć współpracę, która ma na celu rozwiązanie konfliktu o Górski Karabach. Trwający od 1994 roku tzw. armeńsko-azerbejdżański konflikt o Górski Karabach miał już wielu mediatorów USA, OBWE, Rosja.  Od 2008 roku rolę mediatora przyjął na siebie obecny prezydent Rosji.

Owocem rozmów jest podpisany dokument, w którym Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu potwierdzają, że ​​jednym z środków budowy zaufania w kontekście konfliktu o Górski Karabach jest rozwój kontaktów kulturalnych pomiędzy stronami. W związku z tym, prezydenci zobowiązali się do „dalszego wspierania dialogu wśród intelektualistów, środowisk naukowych i społecznych”.

Źródła: RIA, Arka, News.az.

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY