Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: 5. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego

5 lat temu 23 stycznia 2007 r. zmarł Ryszard Kapuściński, wybitny polski reportażysta. Jego książki pozostają bezcenną lekcją o otaczającym nas świecie. Kapuściński z maestrią opisywał także Europę Wschodnią.

Tablica pamiątkowa znajdująca się na ścianie domu rodziny Kapuścińskich w Pińsku, autor: Łukasz Grajewski, źródło: Eastbook.eu

Ryszard Kapuściński urodził się w przedwojennym Pińsku, mieście znajdującym się obecnie na Białorusi. Wraz z rodziną przeżył zawieruchę II Wojny Światowej. Kształcąc się i pracując w PRL-owskich realiach, stopniowo dorastał do miana wielkiego reportażysty, jakim został ogłoszony jeszcze za życia. W swoich tekstach mierzył się ze światem targanym niepokojem. Opisywał rewolucje, wojny, społeczeństwa uciskane przez dyktatorów.

W swoich obserwacjach dużo miejsca poświęcił Związku Sowieckiemu. W zbiorze „Kirgiz schodzi z Konia” z 1968 r. opisywał życie w sowieckich republikach kaukaskich i środkowoazjatyckich. W opublikowanym w 1993 r. „Imperium” wnikliwie sportretował upadek totalitarnego olbrzyma. W szczególności „Imperium” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Europy Wschodniej.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY