Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: Sankcje dla białoruskiego reżimu

Na pierwszym w tym roku posiedzeniu Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej rozszerzono listę sankcji wobec prominentów reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych UE, styczeń 2012, źródło: Rada Unii EuropejskiejPosiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych UE, styczeń 2012, źródło: Rada Unii Europejskiej

23 stycznia Ministrowie Spraw Zagranicznych państw Unii Europejskiej spotkali się na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli (Foreign Affairs Council – FAC). Większość uwagi poświęcono sytuacji w Iranie, Syrii, Birmie i Sudanie, jednak zgodnie z zapowiedziami pochylono się również nad kwestią białoruską. Zgodnie z komunikatem prasowym, ministrowie spraw zagranicznych wszystkich państw UE zgodnie rozszerzyli listę sankcji dla ludzi Aleksandra Łukaszenki.

Dotychczas sankcjami objęci byli prominenci odpowiedzialni za łamanie praw człowieka w okresie sfałszowanych wyborów prezydenckich w grudniu 2010 roku. Zamrożono także aktywa firm związanych z białoruską władzą ulokowane na terytorium UE. Jednak na Białorusi dochodzi do kolejnych naruszeń, za które odpowiedzialność ponoszą nowe osoby, spoza bieżącej listy. Dzięki przyjętym ustaleniom, możliwe stanie się rozszerzenie sankcji na innych działaczy reżimu. Na minionym posiedzeniu Rady nie podjęto jeszcze konkretnych decyzji personalnych.

Źródła: consilium.europa.eu, eastbook.eu, onet.pl.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY