Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Rosja w 2012 roku będzie importować dwa razy więcej azerskiego gazu

Gazprom w 2012 roku będzie kupował od azerbejdżańskiego SOCAR dwa razy więcej gazu niż przed rokiem. Na mocy podpisanej w poniedziałek 23.01.2012 umowy, Rosja będzie importować 3 mld m3 gazu ziemnego.

Krasnaya Polyana to region narciarski niedaleko Soczi, gdzie odbywał się trójstronny szczyt Armenia-Azerbejdżan-Rosja, autor: Andreika, źeódło: flick.com

23 stycznia 2012 roku, szef azerbejdżańskiego Koncernu Naftowego (SOCAR) Rownag Abdułłajew oraz dyrektor generalny Gazpromu, Aleksiej Miller podpisali umowę, na mocy której Gazprom w 2012 roku podwoi ilość importowanego z Azerbejdżanu gazu ziemnego. Według informacji AzerNews, w 2013 Gazporm stopniowo zwiększał import azerbejdżańskiego surowca. Umowa została podpisana w narciarskim kurorcie Krasnaja Polana, niedaleko Soczi w związku z odbywającym się tam trójstronnym szczytem Armenia-Azerbejdżan-Rosja.

Po podpisaniu umowy, szef Gazpromu przekonywał, że ze względu na bliskość geograficzną, brak limitów na przyszły przesył gazu oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę gazociągową, eksport azerbejdżańskiego gazu do Rosji jest bardziej efektywny niż do Europy. Azerbejdżan jest jednym z głównych potencjalnych partnerów Unii Europejskiej w koncepcji dostarczania surowców energetycznych na rynek europejski poprzez Południowy Korytarz Transportowy. Przesył surowców odbywał by się z pominięciem terytorium oraz infrastruktury Rosji.

Źródła: AzerNews, GlobalTimes.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY