Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Krytyczne komentarze wokół rezolucji Rady Europy

Rezolucja w sprawie Białorusi przyjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wywołała krytyczne komentarze białoruskiej dyplomacji. Rezolucję skrytykował także rosyjski wiceminister MSZ.

Sala obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, autor: Euseson, źródło: wikipedia.org

Rada Europy będąca ciałem pozbawionym uprawnień prawodawczych w swoich dokumentach jedynie opiniuje i doradza w poszczególnych kwestiach. Tak też należy interpretować rezolucję „O sytuacji na Białorusi„, w której Zgromadzenie Parlamentarne zachęca Mińsk do reform i zadbanie o prawa człowieka. W dokumencie znajduje się odezwa do państw członkowskich Rady Europy do zwiększenia nacisku na reżim Aleksandra Łukaszenki i wprowadzenie sankcji.

Rezolucja szybko doczekała się komentarza rzecznika białoruskiego MSZ Andreja Sawinycha. Przedstawiciel dyplomacji skupił się na krytyce estońskiego polityka Andresa Herkela, autora raportu „O Sytuacji na Białorusi” na podstawie którego przygotowano rezolucję Rady Europy. Sawinych, stwierdził, że Herkel nie był w ostatnich latach na Białorusi, a wiedzę czerpał z wątpliwych źródeł internetowych, co podważa wagę zarówno raportu, jak i rezolucji. Sam Herkel, który monitoruje sytuację na Białorusi od 2006 roku tłumaczył w wywiadzie dla Radia Swaboda, że podanie o wizę złożył dawno, ale białoruska dyplomacja celowo uniemożliwia mu wjazd na terytorium kraju.

Rezolucję Rady skrytykował również wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin -Rosyjscy dyplomaci zawsze powtarzają naszym zachodnim partnerom, że polityka wprowadzania sankcji prowadzi do sytuacji bez wyjścia. Jesteśmy zwolennikami podtrzymywania kontaktów i  rozwiązywania problemów w duchu otwartości i transparentności. – powiedział podczas konferencji prasowej w Mińsku 30 stycznia.

Źródło: BelaPAN, Rada Europy, MSZ Białorusi

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY