Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Rada Europy grozi sankcjami

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podczas obrad 26 stycznia przyjęło rezolucję na temat sytuacji demokracji na Ukrainie. Członkowie Zgromadzenia wzywają władze Ukrainy do wyłączenia z kodeksu karnego artykułu, z którego oskarżeni i skazani zostali byli członkowie rządu, w tym była premier Julia Tymoszenko.

Sala obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, autor: Euseson, źródło: wikipedia.org

Sala obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, autor: Euseson, źródło: en.wikipedia.org

Przyjęty przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy tekst rezolucji jest pierwszym w historii dokumentem dopuszczającym możliwość zastosowania sankcji wobec Ukrainy. Jeszcze dzień wcześniej projekt rezolucji był bardziej stonowany, ale wniesienie poprawki uzupełniło treść o możliwość wniesienia sankcji przeciw Ukrainie, jeśli ta nie zastosuje się do wezwania w ciągu „rozsądnego terminu”.

Rezolucja pod nazwą „Funkcjonowanie instytucji demokratycznych na Ukrainie” wzywa władze Ukrainy do wycofania z kodeksu karnego artykułów, z których zostali oskarżeni i skazani byli przedstawiciele ukraińskiego rządu, w tym była premier Julia Tymoszenko. W tekście parlamentarzyści Zgromadzenia Rady zwracają się bezpośrednio do prezydenta Wiktora Janukowycza, aby ten użył wszystkich „legalnych środków dla uwolnienia byłych członków rządu i umożliwienia im wzięcia udziału w następnych wyborach parlamentarnych”.

Dyrektor departamentu polityki informacyjnej ukraińskiego MSZ, Oleg Wołoszyn skomentował rezolucję podczas konferencji w Davos: – Ustawowe dokumenty Rady Europy przewidują jedynie dwie formy snakcji: pozbawienie prawa głosu całej delegacji danego kraju, w tym opozycji, lub wykluczenie państwa z Rady Europy. W związku z tym Wołoszyn zapytał: – Która z tych sankcji osobiście uderzy w Janukowycza (prezydenta Ukrainy – przyp. aut.)? Która z tych sankcji uderzy w sędziego Kirejewa (sędzia Rodion Kirejew skazał Julię Tymoszenko na 7 lat pozbawienia wolności – przyp. aut.)? Tak, żadna.

Zobacz relacje w ukraińskiej telewizji [jęz. ukr.]:

Źródła: Delo [1], [2], RBK-Ukraina, Kommersant-Ukraina [1], [2], BBC, Korrespondent.

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY