Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Bankowość islamska wkroczy do Azerbejdżanu

Pod koniec 2012 roku, Międzynarodowy Bank Azerbejdżanu (IBA) wprowadzi sześć produktów zgodnych z zasadami kultury islamskiej. Otwiera to możliwość nowych inwestycji jednak budzi obawy o coraz większy wpływ Islamu na społeczeństwo kraju.

Islamski Bank Brytanii, autor: swanksalot, źródło: flick.com

Największy państwowy bank IBA od zeszłego roku prowadzi konsultacje z największymi firmami konsultingowymi w celu wprowadzenia produktów bankowych zgodnych z prawem szariatu. Prawo w Azerbejdżanie zabrania wprowadzenia pełnego spektrum islamskich usług bankowych. Konsultacje z takimi firmami jak Ernst&Young z Baker McKenziePricewaterhouseCoopers z Salans czy Ekvita z Islamic Finance Advisory Assurance Services mają pomóc w skonstruowaniu produktów tak, aby nie naruszały obecnego prawa i jednocześnie przygotowywały projekty zmiany prawa w przyszłości. W Azerbejdżanie Islamska gałąź bankowości będzie wprowadzana stopniowo. Pierwsze sześć produktów, które zostanie wprowadzone na rynek nie wymaga zmiany ustawodawstwa. Przygotowywanych jest jednak około 50 produktów.
Jasnym jest, że wprowadzenie islamskiej bankowości w Azerbejdżanie będzie mieć charakter sukcesywny i nie będzie naruszać zasad konstytucyjnych czy prawa bankowegomówi Behnam Gurbanzade, szef grupy roboczej ds. bankowości islamskiej w IBA.

Do tej pory w Azerbejdżanie działaj tylko jeden bank – Kovsarbank, który oferował wszystkie usługi islamskiej bankowości. Jednak w styczniu 2010 roku,  Bank Centralny Azerbejdżanu cofnął mu licencję, ze względu na naruszanie azerbejdżańskiego prawa bankowego. Najważniejszym rozróżnieniem w bankowości islamskiej a zachodnim systemem bankowym jest zakaz lichwy – czerpania korzyści z wysoko oprocentowanych kredytów. W bankowości islamskiej nie można pożyczać pieniędzy na działalność nie zgodną z Koranem, czyli na przykład przemysł alkoholowy lub zbrojeniowy. Ponadto, w kredytodawca ponosi zarówno zyski jak i straty z finansowanej przez siebię inwestycji. Mimo iż nowe rozwiązania mogą zmniejszyć ryzyko brania kredytów oraz pomóc w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, istnieją obawy związane z zwiększającym się wpływem Islamu na społeczeństwo azerbejdżańskie.

Źródła: eurasianet.org, abc.az, en.sia.az

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY