Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

[Publikacja] „Nie jesteśmy ukrainofilami” wydane na Ukrainie

Nakładem Wydawnictwa Akademii Kijowsko-Mohylańskiej ukazało się tłumaczenie antologii tekstów pt. „Nie jesteśmy ukrainofilami”, dotyczących polskiej myśli politycznej na temat Ukrainy i Ukraińców. Jednym z redaktorów zbioru i autorem wstępu jest Paweł Kowal, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Delegacji PE do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina.

W zbiorze znajdują się artykuły m.in. pióra Włodzimierza Bączkowskiego, Juliusza Mieroszewskiego, Leona Wasilewskiego, Aleksandra Bocheńskiego czy Tadeusza Hołówki. Teksty dotyczą stosunków polsko-ukraińskich w 20-leciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej, a ich lektura pokazuje ewolucję, jaką przebyła polska myśl polityczna na temat wschodu w XX wieku.

Temat ten był w okresie II Rzeczpospolitej jednym z najistotniejszych motywów polskiej polityki zagranicznej. Po II Wojnie Światowej przesunięcie na zachód granic kraju wymusiło na myślicielach, szczególnie emigracyjnych, zmianę paradygmatu myślenia na temat stosunków z narodami na wschodzie. To wówczas, w środowisku paryskiej „Kultury”, narodziła się koncepcja ULB, która przewidywała uznanie granic i wspieranie niepodległości na Ukrainie, Litwie i Białorusi.

Tłumaczenie zostało sfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Książki, a jego autorem jest Serhij Hirik.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY