Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: Azerbejdżan gospodarzem drugiej sesji plenarnej Euronestu

Druga z kolei i pierwsza na obszarze Partnerstwa Wschodniego sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest odbędzie się w Azerbejdżanie.

Posłowie Euronestu z Marszałkiem PE Jerzym Buzkiem, © Unia Europejska, 2011 – źródło: Parlament Europejski

Posłowie Euronestu z Marszałkiem PE Jerzym Buzkiem, © Unia Europejska, 2011 – źródło: Parlament Europejski

Euronest to Parlamentarne Zgromadzenie posłów Parlamentu Europejskiego i posłów z krajów Partnerstwa Wschodniego liczące (docelowo) 120 reprezentantów. Jego uczestnicy obradują na sesjach plenarnych i w czterech komisjach tematycznych. W dniach od 23 – do 31 stycznia w Brukseli obradowały trzy z czterech komisji. W spotkaniu ponownie zabrakło reprezentantów Białorusi, co nie wpłynęło negatywnie na przebieg prac. Tradycyjne spory między Ormianami i Azerami okazały mniej zaciekłe i tym razem nie przeszkodziły obradom.

Kolejna sesja plenarna Euronestu odbędzie się na początku kwietnia w Azerbejdżanie. W tej sprawie gościł już w Baku Szef Sekretariatu Zgromdzenia Parlamentarnego, Jean-Louis Beltran. Jak zapowiedział przedstawiciel Azerbejdżanu przy Euronescie, Fuad Muradow, na sesji plenarnej w Baku, przedyskutowane zostaną kwestie poprawienia infrastruktury transportowej łączącej kraje Partnerstwa i UE – temat wywołany przez Plan działania UE na rzecz transportu w regionach sąsiadujących. Jednym z pozytywnych efektów współdziałania kraju PW z UE na tym polu jest przykład Kiszyniowa. Wejście Mołdawii do Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej zliberalizowało rynek usług lotniczych, skutkując obniżką cen biletów i zwiększeniem ilość połączeń, co przełożyło się na zwiększenie mobilności obywateli tego kraju w Europie.

Źródła: news.az, mareksiwiec.pl, trend.az.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY