Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Opozycja jak zwykle podzielona

Białoruskie partie opozycyjne szykują się do jesiennych wyborów parlamentarnych. Nie będzie jednak wspólnej kampanii przeciwników obozu władzy. Opozycja już zdążyła podzielić się na kilka frakcji.

Część opozycji żąda bojkotu wyborów parlamentarnych, źródło: photo.bymedia.net

Z początkiem roku utworzono „koalicję sześciu”, w skład której weszły następujące siły opozycyjne:

Białoruski Front Narodowy (BNF);

Ruch Za Wolność Aleksandra Milinkiewicza;

Białoruska Chrześcijańska Demokracja (BCHD);

Kampania Mów Prawdę Uladzimira Niaklajeua;

+ Białoruska Partia Lewicy Sprawiedliwy Świat

Zjednoczona Partia Obywatelska (ZPO).

Koalicja miała wspólnie decydować o strategii względem wyborów do Izby Reprezentantów, czyli niższej izby białoruskiego parlamentu. Miała, ponieważ deklarację o mobilizacji elektoratu na wybory parlamentarne 1 lutego podpisało już tylko trzech członków koalicji: BNF, Ruch Za Wolność i Ruch Mów Prawdę.

Wital Rymaszeuski, lider BCHD odmówił podpisania umowy, która w jego opinii sprowadza się do udziału opozycji w wyborach bez względu na los więźniów politycznych. Anatol Labiedźka, przewodniczący ZPO która również nie podpisała umowy, forsuje nowy pomysł kampanii obywatelskiej, którą na wzór rosyjski chce nazwać „Za wolne wybory.Przeciwko kłamcom i przestępcom”. Część byłych polityków BNF oraz aktywistów kampanii „Europejska Białoruś” związanych z byłym kandydatem na prezydenta Andriejem Sannikauem ogłosiło bojkot wyborów wraz z prowadzeniem akcji „Boj-Kot”, której symbolem będzie… kot. Wybory odbędą się nie później niż 26 września 2012 roku.

Źródło: Naviny.by, BCHD, ZPO

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY