Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Ałła Dżiojewa nie ogłosiła się prezydentem Osetii Południowej

W przeddzień ogłoszenia się przez Ałłę Dżiojewą prezydentem Osetii Południowej, do jej biura wtargnęli funkcjonariusze OMON. Liderka opozycji przebywa w szpitalu, do mediów dochodzą sprzeczne informacje o jej stanie zdrowia.

Ałła Dżiojewa, 13 listopada I tura wyborów prezydenckich, autor: Katerina Pukhaeva @ News agency RES, źródło: en.wikipedia.org

Ałła Dżiojewa, 13 listopada I tura wyborów prezydenckich, autor: Katerina Pukhaeva @ News agency RES, źródło: en.wikipedia.org

Liderka opozycji Ałła Dżiojewa przebywa w szpitalu w Ccinwali. Nie ma oficjalnych informacji o jej stanie zdrowia. Według jednych doniesień jest w śpiączce. Według innych, kandydatka na urząd prezydenta jest przytomna i może rozmawiać. Władze informują, że tuż po wkroczeniu do jej biura OMON-u, opozycjonistka doznała gwałtownego skoku ciśnienia, po czym przewieziono ją na oddział intensywnej opieki. Według lekarzy za dwa dni trafi na zwykły oddział.

Zatrzymanie miało związek z protestami z 30 listopada 2011 roku, kiedy to po unieważnionej II turze wyborów prezydenckich, w których Dżiojewa zdobyła większość głosów, jej zwolennicy wyszli na ulicę rozpoczynając śnieżną rewolucję. 9 lutego została zatrzymana w celu dostarczenia jej w charakterze świadka wydarzeń z przełomu listopada i grudnia 2011 roku. Istnieją spekulacje, że odpowiedzialny za nalot na biuro liderki opozycji jest były prezydent Osetii Południowej Eduard Kokojty.

Według zwolenników opozycjonistki, jej stan spowodowany jest wtargnięciem funkcjonariuszy organów ścigania do jej biura. Świadkowie wydarzeń twierdzą, że jeden z funkcjonariuszy OMON w trakcie zatrzymania kandydatki na prezydenta, uderzył ją kolbą karabinu w głowę. Opozycjoniści uważają, że zamach na jej życie miał uniemożliwić kolejną falę protestów w Osetii Południowej, bowiem na 10 lutego Ałła Dżiojewa zaplanowała oficjalne ogłoszenie się prezydentem Osetii Południowej.

Źródła: polskieradio.plwprost.pl, civil.ge [1], [2], kavkaz-uzel.ru [1], [2]

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY