Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Flota za ser?

W rosyjskim Niżnym Nowogrodzie spotkali się szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji. Okazją do spotkania była 20. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. Cieniem nad uroczystościami kładło się rosyjskie embargo na ukraiński ser i zapowiedź nałożenia nowych podatków na flotę czarnomorską.

Krążownik rakietowy "Kercz" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej w Sewastopolu, autor: Paweł Purski, źródło: Eastbook.eu

Krążownik rakietowy "Kercz" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej w Sewastopolu, autor: Paweł Purski, źródło: Eastbook.eu

We środę (14.02.2012) spotkali się minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow i Ukrainy Konstantyn Hryszczenko. Choć oficjalnie wizyta ukraińskiego szefa dyplomacji dotyczyła otwarcia ukraińskiego konsulatu w Niżnym Nowogrodzie w 20. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Moskwą i Kijowem, to spotkanie nie upłynęło w atmosferze walentynkowego uniesienia.

Rozmowy obu polityków dotyczyły głównie trwającego od kilku miesięcy konfliktu gazowego, którego kolejną odsłoną było wprowadzenie tydzień wcześniej przez Rosjan zakazu importu ukraińskiego sera do Rosji. Oficjalnym powodem ma być zbyt duża zawartość oleju roślinnego w sprowadzanych z Ukrainy produktach, nieoficjalnym zaś naciski Kijowa na zmniejszenie ceny za rosyjski gaz oraz niechęć Ukrainy do wstąpienia do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi.

Występując 10 lutego przed studentami Kijowskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Hryszczenko przyznał, że postawa rosyjskich władz nakładających embargo na ukraiński ser przypomina mu „stary żart”: – Na złość konduktorowi kupię bilet i pójdę na piechotę. W odpowiedzi szef rosyjskiej służby nadzoru sanitarnego, Giennadij Oniszczenko, powiedział: ­ Stanowisko ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy sięgnęło poziomu ulicznego folkloru. (…) Nie przystoi ono wysoko postawionej osobie.

W reakcji Ukraińcy zapowiedzieli obłożenie rosyjskiej bazy floty czarnomorskiej na Krymie nowymi podatkami. Według doniesień gazety Kommersant, Kijów domaga się od Moskwy płacenia podatków od obiektów należących do baz, które są wykorzystywane niezgodnie z zawartymi umowami oraz nowym cłem na towary przewożone do Sewastopola. Nie rozwiązaną pozostaje również sprawa związana z planowaną przez Rosjan modernizacją bazy w Sewastopolu (m.in. sprowadzenie okrętów klasy „Mistral”). Określenie zasad wymiany rosyjskich okrętów będzie zapewne kolejną kartą przetargową strony ukraińskiej w trwającym sporze o cenę za gaz.

Źródła: BBC, Dzerkalo Tyżnia, Kommersant, UNIAN

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY