Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Zamach na prezydenta Abchazji

Aleksandr Ankwab – prezydent separatystycznej republiki Abchazji 22 lutego był celem zamachu. W ataku ucierpieli ochroniarze prezydenta. Jak donosi Kavkaz-uzel jeden z nich zmarł od poniesionych ran, o życie drogiego nadal walczą lekarze.

Prezydent Abchazji Aleksanr Ankwab, źrodlo: pik.tv

Prezydent Abchazji Aleksanr Ankwab, źrodlo: pik.tv

Do ataku na prezydencki konwój doszło na drodze prowadzącej z Gudauty do Suchumi. Według jednych źródeł samochód został ostrzelany przez nieznanych sprawców. Według innych eksplodowały ładunki wybuchowe umieszczone przy drodze, którą podążał konwój. Podczas zamachu na prezydenta Abchazji rannych zostało trzech funkcjonariuszy. Jeden z nich, Remzik Tsugba, zmarł na miejscu, drugi, Tengiz Pandarus, zmarł po przewiezieniu do szpitala. O życie trzeciego, Nodara Silagawy nadal walczą lekarze. Gruzińscy eksperci i analitycy polityczni uważają, że głównym motywem zamachu na prezydenta separatystycznej republiki była jego walka z korupcją.

Siły bezpieczeństwa Abchazji, które badają zamach na prezydenta republiki, zablokowały przejścia graniczne Gruzji z Abchazją i zaostrzyły z kontrolę graniczną z Rosją. Zarówno Tbilisi jak i Moskwa w oficjalnych oświadczeniach potępiły zamach na życie prezydenta. Według źródeł to już szósty atak na życie Aleksandra Ankwaba. Do pierwszego doszło w lutym 2005 roku, a ostatni miał miejsce we wrześniu 2011 roku, w okolicy Gudauty, gdzie mieszka. Ankwab został wtedy ranny w rękę i nogę. W związku z atakami w miastach Suchumi, Gudaucie Tkuarchal, Ochamchira odbyły się spontaniczne demonstracje. Protestujący obywatele separatystycznego regionu Gruzji wyrazili oburzenie, że żadna z sześciu prób na prezydenta nie została do tej pory ujawniona.

Źródła: PAP, Kavkaz-uzel.ru [1], [2], [3], rbth.rurferl.

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY