Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Skandal podczas eliminacji do Eurowizji

Konkurs Eurowizji cieszy się na Białorusi niesłabnącą popularnością. Skandal podczas krajowych eliminacji zmusił do interwencji samego prezydenta.

Wciąż nie wiemy, kto na Eurowizji będzie reprezentował Białoruś, autor: Anna Ivanova, źródło: voolchitza.livejournal.com

Białoruscy widzowie po telewizyjnej transmisji eliminacji najwięcej głosów oddali na łzawą i smętną balladę „All My Life” Aliony Lanskiej, którą nie wiadomo czemu białoruskie media tytułują „zasłużoną artystką Białorusi”. Aliona wygrała m.in. z grupą Litesound. Sympatyczny pop-rockowy utwór „We are the heroes” autorstwa Litesound ulokował się na drugim miejscu. Zespół próbował swoich sił w eliminacjach po raz szósty (sic!), więc z pewnością i tym razem wynik został przyjęty z pokorą.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że do głosowania na Alionę namawiał… Departament Kultury miasta Witebsk! Listy z prośbą o poparcie Lanskiej dostali m.in. dyrektorzy witebskich szkół. Tego było już za wiele. Aleksander Łukaszenka powołał specjalną komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele państwowych ministerstw oraz eksperci ds. ochrony danych. Dochodzenie wciąż trwa. Do sprawy wrócimy po ogłoszeniu rezultatów śledztwa. A tymczasem posłuchajmy Aliony oraz Litesound i zastanówmy się, na kogo głosował prezydent Łukaszenka.

+ Aliona Lanskaja „All my life”

+ Litesound „We are the heroes”

Tegoroczna edycja Eurowizji odbędzie się w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Dowiedz się więcej…

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY