Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Najlepsza książka w języku białoruskim

3 marca, w Międzynarodowy Dzień Pisarza, poznamy nazwisko laureata Nagrody im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim 2011 roku. A już dziś przedstawiamy sześciu nominowanych do nagrody.

autor: shutterhacks, źródło: flickr.com

Pomysłodawcami nagrody są Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Białoruski Pen-Centr i Związek Pisarzy Białoruskich. Zwycięzca zostanie wyłoniony spośród autorów 6 książek, których premiera miała miejsce w 2011 roku. Laureat otrzyma nagrodę pieniężna, a jego książka zostanie przetłumaczona na język polski.

 

Przedstawiamy sześciu nominowanych:

1. Paweł Kasciukiewicz
Reprezentacja Republiki Białoruś w pobocznych dyscyplinach sportowych
ЗБОРНАЯ РБ ПА НЕГАЛОЎНЫХ ВІДАХ СПОРТУ

Niekonwencjonalny opis życia niecodziennych postaci: kucharek-proroków z Mińska, przemytniczek ze Smargoni i grodzieńskich sportowców walczących z chorobą alkoholową.

2. Aliaksandr Lukaszuk,
Ślad Motyla. Lee Harvey Oswald w Mińsku
СЛЕД МАТЫЛЬКА. Лі Харві Освальд у Мінску

„Non-fiction” autorstwa redaktora białoruskiej filii Radia Wolna Europa. Akcja rozgrywa się w Mińsku w latach 60-tych. Stolicę sowieckiej republiki nawiedza Lee Harvey Oswald, przyszły zabójca prezydenta Kennedy’ego.

3. Andrei Fadarenka,
Granica
МЯЖА

Zbiór niepublikowanych wcześniej opowiadań Fadarenki to filozoficzna zaduma nad ludzkim życiem.

4. Alhierd Bacharewicz
Mała encyklopedia medyczna Bacharewicza
МАЛАЯ МЕДЫЧНАЯ ЭНЦЫКЛАПЕДЫЯ БАХАРЭВІЧА

Interdyscyplinarny, niemedyczny, przekrojowy i  inteligentnie wysublimowany opis chorób i ich wpływu na człowieka oraz społeczeństwo.

5. Artur Klinau
Hełm
ШАЛОМ

Wędrówka głównego bohatera rozpoczyna się w Niemczech. Jego punktem docelowym jest rodzinna chata na Białorusi. Przez całą drogę na głowie nosi habsburski hełm.

6. Uladzislau Archomienka
Teoria Spisku
ТЭОРЫЯ ЗМОВЫ

Powieść detektywistyczna, w której nie zabraknie moskiewskich milicjantów, mafii, ale i pytań o białoruską tożsamość narodową.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY