Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Pozytywna motywacja ze strony Brukseli

Konkurs Eurowizji organizowany w Baku jest, zdaniem unijnego komisarza Stefana Fule, wyjątkową okazją do potwierdzenie przywiązania Azerów do europejskich wartości. Jak jednak wskazuje najnowszy raport Human Rights Watch organizacja konkursu świadczy o czymś zupełnie przeciwnym.

Baku to dziś wielki plac budowy. Według HRW nie zawsze zgodny z prawem, autor: Martin Lopatka, źródło: flicr.com

1 marca 2012 roku Azerbejdżan rozpoczął negocjacje z Unią Europejską (UE) ws. liberalizacji reżimu wizowego. Termin rozpoczęcia rozmów był wielokrotnie przekładany. Start negocjacji właśnie teraz zbiega się z przygotowaniami do Konkursem Piosenki Europejskiej, organizowanego w tym roku w stolicy Azerbejdżanu – Baku. Unijny komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa, Stefan Fule w swoim posłaniu do azerbejdżanskich władz, mówił:

Konkurs Piosenki Europejskiej jest wyjątkową możliwością dla otwarcia Azerbejdżanu na świat oraz otwarcie świata dla Azerbejdżanu. […] Możecie, ale i powinniście pokazać, że Azerbejdżan jest naprawdę europejskim krajem, gdzie ludzie mogą swobodnie wyrażać samych siebie nie tylko poprzez muzykę, ale również poprzez swoje opinie i poglądy.

Video z wypowiedzią Komisarza Fule można ściągnąć tutaj.

Najnowszy raport Human Rights Watch (HRW) nie pozostawia jednak złudzeń. Działania administracji na Ziemi Ognia odbiegają od standardów przyjętych na starym kontynencie. HRW w swoim raporcie o dramatycznej nazwie (raporty HRW z zasady są dramatyczne) They Took Everything from Me przedstawia przykłady przymusowych eksmisji oraz bezprawnego, zdaniem organizacji, burzenia domów w stolicy w procesie upiększania miasta przed konkursem Eurowizji.

Film HRW obrazujący treść raportu o eksmisjach i burzeniu zamieszkałych budynków w Baku

Konkurs ma odbyć się 24 i 26 maja 2012 roku. Eurowizja na pewno będzie medialnym i organizacyjnym sukcesem. Ci, którzy przykuwają większą uwagę zagadnień innych niż muzyka POP, będą staranie przyglądać się działaniom władz azerbejdżańskich. Pierwszym sprawdzianem kondycji praw człowieka oraz swobody zgromadzeń, o której mówił Komisarz Fule, będzie zbliżająca się rocznica 11 marca  – Great People’s Day in Azerbaijan, kiedy to na ulicach stolicy zorganizowano za pomocą portali społecznościowych demonstracje przeciwko obecnej administracji.

 

Źródła: hrw.org [1], [2], eeas.europa.eu

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY