Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Oświadczenie szefów dyplomacji 5 państw

Dokładnie 5 lat temu Ukraina i Unia Europejska zainaugurowały rozmowy na temat umowy stowarzyszeniowej. Z tego powodu „powinniśmy teraz świętować podpisanie i ratyfikowanie umowy”. Zamiast tego niestety, jak konstatują w wydanym dziś oświadczeniu szefowie spraw zagranicznych Szwecji, Wielkiej Brytanii, Czech, Polski  i Niemiec, przeżywamy dziś impas w relacjach Unii i Ukrainy.

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

„W marcu 2007 r. mieliśmy wielkie nadzieje w związku ze zrównoważonym demokratycznym rozwojem Ukrainy. Rzeczywiście, Ukraina była postrzegana jako drogowskaz demokracji na obszarze byłego Związku Radzieckiego i miała znaczące osiągnięcia w sferze wolnych i uczciwych wyborów w porównaniu z innymi krajami regionu” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Karla Bildta, Williama Hague’a, Karela Schwarzenberga, Radosława Sikorskiego i Guido Westerwelle.

Niestety, zamiast tego jesteśmy dziś świadkami impasu w stosunkach ukraińsko-unijnych, do którego, według dyplomatów, doprowadziły działania obecnych władz Ukrainy. „Rozwój sytuacji na Ukrainie w ciągu ostatnich 2 lat wywołał pytania o prawdziwe intencje Kijowa wobec poszanowania fundamentalnych wartości, które leżą u podstaw zarówno porozumienia, jak i naszych relacji w szerokim sensie. (…) Nie możemy ukrywać naszych rosnących obaw odnośnie stanu demokracji na Ukrainie”.

Unijni szefowie dyplomacji za przyczynę tego stanu rzeczy wskazują aresztowania byłej premier Julii Tymoszenko, byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenko oraz kilkunastu innych polityków opozycji. Procesy sądowe przedstawicieli poprzedniego rządu, zdaniem ministrów, „mają znamiona politycznie motywowanej i wybiórczej sprawiedliwości”.

„Postrzegamy siebie jako sojuszników Ukrainy. Wierzymy w ludzi na Ukrainie oraz jej demokratyczny i gospodarczy potencjał. Wiemy, że droga reform, które wybrała Ukraina, jest długa i trudna. Jesteśmy jednak przekonani, że coraz bliższe więzi polityczne i gospodarcze pomiędzy Unią a Ukrainą, podobnie jak kontakty międzyludzkie, przynoszą ogromne korzyści dla obydwu stron.(…) Wzywamy ukraińskich przywódców, aby wykazali się polityczną odwagą i mądrością potrzebną do tego, aby tak się stało” – czytamy w końcowej części oświadczenia.

Przeczytaj całość oświadczenia tutaj.

Źródła: New York Times, Ukrainska Pravda,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY