Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Armenia: Nie pojedzie na Eurowizję!

Konkurs piosenki Eurowizji zawsze był dla Armenii okazją do promocji. W 2012 roku impreza odbędzie się w Baku w sąsiadującym z Armenią Azerbejdżanie. Kraje od lat pogrążone są w konflikcie co nadaje Eurowizji nowy, polityczny wymiar.

wokalista Dorians, źródło: escarm.blogspot.com

Grupa Dorians ubiega się o start w konkursie Eurowizji w Baku, źródło: escarm.blogspot.com

W marcu w Armenii miała odbyć się runda kwalifikacyjna do konkursu Eurowizji. Jeszcze w lutym  wiadomo było, że do imprezy może nie dojść.  23 lutego ponad 20 armeńskich piosenkarzy skierowało specjalny list do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), oraz Telewizji Publicznej Armenii. W liście artyści piszą o rezygnacji z uczestniczenia w konkursie. Jako powód podają wydarzenie z 23 lutego 2012 r., które miało miejsce na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej. W regionie Tawusz (na północnym wschodzie Armenii) od strzału azerbejdżańskiego snajpera zginął armeński żołnierz. Autorzy listu piszą, że rezygnują  z występów w kraju, gdzie „ormianofobia” jest stałym elementem polityki państwa. Przypomnieli również  o faktach, kiedy do Azerbejdżanu nie wpuszczano Ormian. Nie wpuszczono bułgarskiego dziennikarzakorespondentki agencji Bloombergrosyjskich piłkarzy  a wszystko to ze względu na ich ormiańskie pochodzenie. Mimo to, Telewizja Publiczna Armenii ogłosiła, że podejmie decyzję o udziale w konkursie do 18 marca.

W Armenii są też muzycy, którzy chcą wyjechać do Baku. Wśród nich faworytem jest rockowy zespół Dorians. Długo mówiło się, że w imieniu Armenii będą śpiewać znani na całym świecie Ormianie, czyli zespół System Of A Down, jednakże w jednym z wywiadów lider grupy Serj Tankian powiedział, że nigdy nie wykazywał chęci śpiewania na Eurowizji. O gotowości śpiewania pod flagą Armenii zapewniła mołdawska piosenkarka Anna Konstantynowa. Walczyła ona o prawo do pojechania na Eurowizję w 2011 i 2012 roku. Analogicznie swoją chęć do reprezentowania Armenii zadeklarował austriacki piosenkarz Sankil Jones.

Dyskusja o udziale Ormian w konkursie Eurowizji w Baku ma też drugie dno. Są to obawy armeńskiego show-biznesu wynikające z niepowodzeń jakie Armenia odniosła w konkursie przez ostatnie lata. W 2009 roku duet z Armenii zajął 10 miejsce, w 2010 roku 7 , a w 2011 roku  piosenkarka  z Armenii nawet nie dostała się do finału. Początek uczestnictwa Armenii w konkursie był o wiele lepszy. W 2006 i 2007 roku było to miejsce szóste, a w 2008 roku piosenkarka Sirusho była druga. Ewentualna porażka w Baku byłaby poważnym ciosem dla Ormian.

Kropka nad „i”

7 marca Telewizja Publiczna Armenii postawiła wszystkie kropki nad „i” – Armenia nie wyśle reprezentanta do Baku. Nie będzie żadnej rundy kwalifikacyjnej do festiwalu. -Mimo, że władze azerskie obiecały zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ze wszystkich krajów, prezydent Azerbejdżanu dokonał „wyjątku ” w odniesieniu do jednego z krajów, stwierdzając, że Ormianie są dla Azerbejdżanu wrogiem numer jeden – czytamy w oświadczeniu Telewizji Publicznej.  –Nie widzimy żadnego logicznego powodu aby wysłać ludzi  do kraju, gdzie uważa się ich za wrogów. Dla nas to zasadnicza kwestiagłosi oświadczenie.

Strona ormiańska zapowiada jednak, że w przyszłości jest gotowa do współpracy z EBU.

 

Poznaj Dorians, byłych faworytów krajowych eliminacji w Armenii:

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY