Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Wspólne posiedzenie rządów Mołdawii i Rumunii

3 marca premierzy Vlad Filat i Mihai Răzvan Ungureanu przewodniczyli pierwszemu wspólnemu posiedzeniu rządów Mołdawii i Rumunii. Opozycja protestowała. A w tle jest „Akcja-2012” – inicjatywa organizacji pozarządowych, które chcą przypomnieć, że 200 lat temu oddzielono Mołdawię od Rumunii.

Wspólne zdjęcie po posiedzeniu rządów Mołdawii i Rumunii; źródło: gov.md

Wspólne zdjęcie po posiedzeniu rządów Mołdawii i Rumunii; źródło: gov.md

Wspólne posiedzenie rządów Mołdawii i Rumunii odbyło się w rumuńskiej miejscowości Jassy. Podpisano dokumenty, wśród których jest m.in. plan działań na rzecz realizacji deklaracji o strategicznym partnerstwie z kwietnia 2010 roku. Podpisano również umowę o współpracy w razie katastrof naturalnych, o ochronie socjalnej obywateli obu krajów, a także zadeklarowano gotowość współpracy pomiędzy kilkoma resortami z obu krajów. Zgodzono się również, co do zakończenia w 2012 roku budowy gazociągu Ungheni-Jassy, który pozwoli połączyć sieć gazową obu krajów. Przeciwko posiedzeniu rządów protestowali liderzy opozycyjnych partii, zarówno Vladimir Voronin jak i Igor Dodon. Na swoim blogu Dodon napisał, że mołdawski rząd „popełnił bardzo poważny błąd”. Przypomniał, że 2 marca Mołdawia obchodzi rocznicę wybuchu wojny z Naddniestrzem – „taki gest, w tym dniu poważnie zmniejsza szanse na rozwiązanie konfliktu”.

W tle wspólnego posiedzenia rządów Mołdawii i Rumunii pobrzmiewa idea zjednoczenia obu krajów. Choć w referendum, które odbyło się w 1994 roku, za integracją z Rumunią opowiedziało się jedynie ok. 5% Mołdawian, to temat integracji wciąż powraca. Na początku 2010 roku rumuński prezydent Traian Basescu mówił o tym, że w ciągu najbliższych 25 lat Besarabia powróci do Rumunii – jeśli Rumunii po dwóch stronach Prutu będą tego chcieli. W kwietniu 2011 organizacje pozarządowe z Mołdawii i Rumunii zainicjowały Akcję-2012, której celem jest „zwiększenie świadomości dotyczącej konieczności zjednoczenia Mołdawii i Rumunii”. 2012 rok został wybrany nieprzypadkowo, w tym roku mija 200 lat, kiedy tereny dzisiejszej Mołdawii (Besarabia) znalazła się pod panowaniem Imperium Rosyjskiego.

O Akcji-2012 w Russia Today (en):

Źródło: OSW

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY