Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

List otwarty ws. zamknięcia Centrum Kultury Wizualnej przy Akademii Kijowsko-Mohylańskiej

W związku z zamknięciem Centrum Kultury Wizualnej przy Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, zespół Eastbook.eu przyłącza się do grona sygnatariuszy listu otwartego autorstwa Res Publici Nowej i apeluje do Rektora, prof. Serhija Kwita o odwieszenie działalności Centrum i ponowne otworzenie wystawy „Ukraińskie ciało”.

Stary budynek Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, autor: Silin2005, źródło: ua.wikipedia.org

Stary budynek Akademii Kijowsko-Mohylańskiej – siedziba CKW, autor: Silin2005, źródło: ua.wikipedia.org

List otwarty ws. zamknięcia Centrum Kultury Wizualnej przy Akademii Kijowsko-Mohylańskiej

prof. Serhij Kwit,
Przewodniczący
Uniwersytet Narodowy Akademia Kijowsko-Mohylańska

Szanowny Panie Rektorze,

Wyrażamy zdumienie i niepokój w związku z decyzją uczelni o zawieszeniu działalności Centrum Kultury Wizualnej. Prosimy o jej ponowne przemyślenie ze względu na dobre imię uczelni, a także dbanie o kulturę debaty, której tak bardzo sprzyja to miejsce.

Byliśmy gośćmi Centrum podczas konferencji Partnerstwo Wolnego Słowa jesienią 2011 r. z udziałem 35 redakcji czasopism intelektualnych i kulturalnych z Białorusi, Polski i Ukrainy. Centrum dało nam możliwość pierwszego w historii spotkania i otwartej debaty czasopism liberalnych, konserwatywnych i lewicowych z tych trzech państw. Co istotne redaktorzy skupiali się na analizie i porównaniach nowych zagrożeń dla wolności słowa, które pojawiają się we współczesnym świecie. Wspólnym przekonaniem uczestników konferencji było wyraźne potępienie niemerytorycznej presji, która czasem bywa wywierana na środowiska twórcze. Zarazem reprezentując wiele przeciwstawnych opinii zgodziliśmy się nie zgadzać w wielu innych kwestiach i debatować dalej wierząc, że poziom dyskusji zależy przede wszystkim od możliwości jej kontynuacji.

Dlatego zwracamy się do Pana z prośbą o umożliwienie Centrum Kultury Wizualnej dalszej działalności, którą – proszę nam wierzyć – prowadzi ona z pożytkiem dla Państwa uczelni.

Z poważaniem,

Zespół Eastbook.eu

Szerzej ze sprawą można zapoznać się czytając wywiad Pawła Pieniążka z aktywistą Centrum Kultury Wizualnej (CKW), Oleksijem Radyńskim w Krytyce Politycznej oraz na stronie CKW.

Dotychczas list podpisali: Wojciech Przybylski (Res Publica Nowa), Leszek Jażdżewski (Liberte), Iryna Magdysz (Dialog-Lwow), Kateryna Botanova (Korydor), Marek Wasilewski (Czas Kultury), Mateusz Luft (Kontakt), Marek Łuszczyna (Bluszcz), Łukasz Jasina (Kultura Liberalna), Alexander Sych (Istorychna panorama), Timofiej i Lyumila Homlyak (Artvertep – Dniepropetrowsk), Artur Kacprzak (Eastbook), Dominika Kozłowska (Miesięcznik Znak).

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY