Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Rogozin zaopiekuje się Naddniestrzem

Dmitrij Rogozin, rosyjski wicepremier i były ambasador przy NATO objął funkcję specjalnego przedstawiciela prezydenta Rosji ds. Naddniestrza. To znak, że Moskwa nie zamierza zmieniać chłodnych relacji z Kiszyniowem.

Dmitrij Rogozin, wicepremier Federacji Rosyjskiej; autor: A.Savin; źródło: ru.wikipedia.org

Dmitrij Rogozin, wicepremier Federacji Rosyjskiej; autor: A.Savin; źródło: ru.wikipedia.org

„20 lat po wojnie zabieram się do studiowania dokumentacji konfliktu” – napisał 21 marca na Twitterze Dmitrij Rogozin informując tym samym, że prezydent Miedwiediew powierzył mu stanowisko ds. Naddniestrza. Rogozin uważany jest za człowieka Władimira Putina, a jego wyznaczenie – w opinii wielu ekspertów – to sygnał, że Rosja nie będzie chciała iść na ustępstwa, jeśli chodzi o rozwiązanie konfliktu. Przez ostatnie lata (2006-2011) Rogozin pełnił funkcję ambasadora Rosji przy NATO, gdzie wsławił się wypowiedziami nieprzychylnymi Europie i Stanom Zjednoczonym. W sierpniu 2011 na swoim profilu na Facebook-u umieścił zdjęcia Radosława Sikorskiego z 1986 roku z Afganistanu opatrując je komentarzem: „Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Polski. Ciekawe ilu naszych zabił?”.

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/Rogozin/status/182541978620268544″]

Oazu Nantoi, ekspert mołdawskiego Instytutu Spraw Publicznych ocenia, że mianowanie Rogozina na tę funkcję świadczy jednoznacznie o tym, że – Rosji nie zależy na rozwiązaniu konfliktu. Władimir Putin – zdaniem Nantoi – będzie dążył do tego, by na stół powrócił, odrzucony przez Kiszyniów w 2003 roku tzw. „plan Kozaka”, który przewidywał federalizację Mołdawii. Innego rozwiązania konfliktu Moskwa nie przewiduje – uważa ekspert. Lider Naddniestrza Jewgenij Szewczuk zapowiedział, że liczy na udaną współpracę z Rogozinem. A partia „Odnowa”, mająca większość w naddniestrzańskim parlamencie, widzi w nominacji Rogozina „dowód na nową jakość rosyjskiej polityki wobec Naddniestrza”. O czym świadczyć może również decyzja Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej sprzed kilku dni o przyznaniu Tyraspolowi bezzwrotnej pomocy finansowej w wysokości 150 mln USD. Jedynie mołdawski MSZ „ze zdziwieniem” przyjął informację o nominacji Rogozina. Sam Rogozin w kwietniu wybiera się do Naddniestrza i informuje, że będzie również kierował komisją ds. współpracy handlowej z Mołdawią.

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/nicupopescu/status/182881609370976256″]

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/samagreene/status/182886459399876609″]

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/nicupopescu/status/182890747643695104″]

Źródło: Kommersant, NR2,

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY