Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Unia poszerzy sankcje

12 osób i 29 przedsiębiorstw związanych z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką zostanie objętych unijnymi sankcjami. Decyzję o zwiększeniu nacisku na białoruskie władze podjęli ministrowie spraw zagranicznych wszystkich 27 państw Unii Europejskiej.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt jest zwolennikiem rozszerzenia sankcji wobec Białorusi, źródło: United Nations Information Service

Wiadomości o rozszerzonych sankcjach wciąż czekają na potwierdzenie w postaci odpowiedniego dokumentu, który ma zostać opublikowany jeszcze dziś w godzinach popołudniowych.  Dziennikarze Radia Swabody śledzący przebieg posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli poinformowali, że unijna „czarna lista” zostanie rozszerzona o 12 nazwisk oraz 29 przedsiębiorstw. Wpisanie na czarną listę oznacza zakaz wjazdu do krajów unijnych oraz w przypadku przedsiębiorstw zamrożenie aktywów finansowych na terenie UE.

Dzisiejsze rozszerzenie sankcji dotyczą także Jurija Czyża, białoruskiego biznesmena, który uniknął konsekwencji podczas poprzedniego posiedzenia Rady za sprawą sprzeciwu Słowenii. Białoruski przedsiębiorca wraz ze słoweńską firmą Riko Group buduje w Mińsku pięciogwiazdkowy hotel “Kempinsky” za sumę kilkudziesięciu milionów dolarów. Ta inwestycja będzie mogła być kontynuowana, gdyż sankcje nie obejmą białoruskich firm strategicznych z punktu widzenia Litwy, Łotwy i Słowenii, krajów, które najbardziej sceptycznie oceniały propozycję mocnych sankcji gospodarczych.

Dzisiejsza decyzja unijnych ministrów oceniana jest różnie. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jeszcze przed posiedzeniem podzielił się z dziennikarzami swoim krytycyzmem: – Nie wiążę jakichś nadmiernych nadziei z sankcjami. To wyraz naszej solidarności z białoruskim społeczeństwem i dezaprobaty wobec tego, co robią władze – powiedział Minister. Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bild poinformował, że „unijna polityka wobec Białorusi staje się coraz mocniejsza, gdyż Łukaszenka na to zasługuje”.

Źródło: Euroradio, Radio Svaboda, Tut.by

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/StefanFuleEU/status/183156287322857474″]

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/edwardlucas/status/183149980071100418″]

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/horia_victor/status/183141753568755712″]

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/#!/sikorskiradek/status/183145136346247169″]

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY