Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Pociągi pojadą przez Naddniestrze

Mołdawski premier Vlad Filat i lider Naddniestrza Jewgenij Szewczuk podpisali wczoraj (30 marca) porozumienie o wznowieniu połączeń kolejowych między dwoma brzegami Dniestru.

Mołdawski premier Vlad Filat i lider Naddniestrza Jewgenij Szewczuk podpisali porozumienie w Tyraspolu 30 marca 2012

Mołdawski premier Vlad Filat i lider Naddniestrza Jewgenij Szewczuk podpisali porozumienie w Tyraspolu 30 marca 2012

Pierwsze pociągi – zarówno osobowe jak i towarowe – łączące Mołdawię z Naddniestrzem mają ruszyć jeszcze w kwietniu – tak ustalili na spotkaniu w Tyraspolu Vlad Filat i Jewgenij Szewczuk. Ruch kolejowy na trasie Mołdawia-Naddniestrze został wstrzymany w 2006 roku, kiedy Mołdawia i Ukraina wprowadziły zmiany w przepisach dotyczących przewożenia towarów przez ukraińsko-mołdawską granicę. W odpowiedzi władze w Tyraspolu zagarnęły majątek mołdawskiej kolei na kontrolowanym przez siebie terytorium. Pociągi z Mołdawii zmuszone były omijać Naddniestrze,  nadrabiając prawie 400 km.

Zmiany rozpoczęły się jesienią 2010 roku, kiedy wznowiono ruch pociągu Odessa-Kiszyniów. Już wówczas zapowiadano, że reaktywowane zostaną także inne połączenia, w tym połączenia towarowe. Eksperci, wśród nich m.in. Mihai Cernenko, oceniają, że porozumienie ma charakter „bardzo pragmatyczny”. I właśnie pragmatyzm jest kluczem do polepszenia stosunków między oboma brzegami Dniestru.

Źródło: Kommersant

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY