Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

PdK Akcja: Projekt „UkrainianCulture” – pieśni, muzyka, tańce!

Projekt „UkrainianCulture” to pomysł dwóch Ukraińców, którzy postanowili uchronić przed zapomnieniem ukraiński folklor i tradycje. Taras i Bohdan postawili sobie za cel zachowanie i utrwalenie unikalnej kultury ukraińskiej przy pomocy nowoczesnych środków mulitmedialnych i rozpowszechnienie ich poprzez internet. Publikowane pieśni, muzyka, tańce, obrzędy i obyczaje to wycinek tego co kryje się u źródeł pojęcia „Ukraina”.

Ukraina, źródło: europarl.europa.eu

Ukraina, źródło: europarl.europa.eu

Na początku 2011 roku  Taras Jaworski, Ukrainiec mieszkający w Toronto, zaproponował Bohdanowi Poszywajle, mieszkańcowi Kijowa, udział w stworzeniu projektu pod nazwą „UkrainianCulture”. Głównym zadaniem przedsięwzięcia miało być dokonanie profesjonalnego nagrania ukraińskich zespołów folklorystycznych i folkowych w wysokiej jakości FullHD, a następnie rozpowszechnianie ich poprzez specjalnie utworzony kanał w internecie. Bezpośrednią przyczyną powstania pomysłu była niewielka ilość dobrych jakościowo nagrań, które były dostępne dla szerszego grona odbiorców. Dzięki entuzjazmowi pomysłodawcy i zapałowi koordynatora projekt zaczął „żyć” i zdołał zgromadzić już sporą grupę sympatyków i wierną widownię.

Internetowy projekt „UkrainianCulture”, jak mówią jego autorzy, prezentuje autentyczne pieśni ludowe oraz muzykę, tańce i tradycje Ukraińców. Jego celem jest pokazanie światu bogactwo i piękno kultury ukraińskiej – właściwie już zapomnianego, a przecież tak niezwykłego i unikalnego folkloru z różnych części Ukrainy. W swoich autorskich filmach publikowanych w internecie autorzy starają się pokazywać różnorodne przejawy oryginalnej kultury narodu ukraińskiego, które zachowały się w pieśniach, muzyce, tańcu, obrzędach i zwyczajach. Pokazują zarówno autentyczne wykonania – ich kultywowanie bądź rekonstrukcje, jak również współczesne interpretacje. Wszystko to w wykonaniu solowych artystów bądź zespołów folklorystycznych. Do współpracy zapraszają wszystkich, którzy cenią, szanują i podtrzymują tradycje i zwyczaje przodków – śpiewają, grają, występują… Profesjonalne nagrania realizowane są bezpłatnie i po obróbce umieszczane wraz z komentarzem na profilu youtube, facebook, vKontakte.

Zespół „Voanerges”

Zespół „Rozhanytsya”

Z zamieszczonych w sieci zapisów i nagrań wyłania się kolorowy, bogaty i jedyny w swoim rodzaju etniczny obraz wschodniego sąsiada Polski – Ukrainy. Bogato zdobionych koszul (wyszywanek) i haftowanych spodni nie wyciąga się tutaj jedynie od święta. Widać to na filmach – „żywych”, autentycznych i emanujących radością. Kultura ludowa na Ukrainie jest bowiem jednym z przejawów przynależności i tożsamości narodowej jej mieszkańców i dlatego myślę, że nam – Polakom, uważającym się za „znawców” wschodniego sąsiada, za jego „starszego brata”, wypadałoby się w tej materii dokształcić. Możemy to uczynić odwiedzając strony projektu „UkrainianCulture” i popularyzując projekt Tarasa i Bohdana, do czego autorka tekstu serdecznie zachęca!

Kapela huculska

Zespół „Хорея Козацька

 

Projekt "UkrainianCulture"

Projekt „UkrainianCulture”

W skrócie:

Nazwa projektu: „UkrainianCulture”

Autor Projektu: Taras Jaworski (Тарас Яворський), Toronto, Kanada

Koordynator: Bohdan Poszywajło (Богдан Пошивайло), Kijów, Ukraina

Jak znaleźć?

Kanał youtube: www.youtube.com/user/UkrainianCulture

Facebook: UkrainianCulture

Twitter: UkrainianCulture

vKontakte.ru: UkrainianCulture

(strona internetowa – w przygotowaniu)

W razie pytań zapraszam do pisania na adres: [email protected]

Dziękuję serdecznie Bohdanowi Poszywajle za udzielenie mi informacji o projekcie. Życzę powodzenia w dalszym jego rozwoju!

—-

O Autorce: Marta Kacwin – z wykształcenia teatrolog-ukrainoznawca, tłumacz j. ukraińskiego, z zamiłowania podróżniczka lubiąca fotografować. Pisze doktorat poświęcony teatrowi ukraińskiemu i postaci Łesia Kurbasa. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, Centrum im. Ł. Kurbasa w Kijowie oraz portalem Pieniny24. Obecnie mieszka i pracuje jako wolontariusz EVS w Centrum Informacji Regionalnej „Kreativ” w Winnicy na Ukrainie. Blogerka (www.misja-winnica.blogspot.com oraz www.ukraina-nieznana.blogpot.com).

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY