Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Czy opozycja się zjednoczy?

– Władza boi się teraz tylko jednego – zjednoczonej opozycji! – zwróciła się w swoim liście do delegatów zjazdu partii Batkiwszczyna, Julia Tymoszenko. Celem piątkowego kongresu było zjednoczenie sił opozycyjnych i utworzenie wspólnych list wyborczych na najbliższe wybory do Rady Najwyższej Ukrainy zaplanowane na październik tego roku.

Zjazd partii "Batkiwszczyna" w Kijowie, autor: Сергія Старостенка, źródło: gazeta.ua

Zjazd partii "Batkiwszczyna" w Kijowie, autor: Сергія Старостенка, źródło: gazeta.ua

W kongresie partii „Batkiwszczyna” nie mogła wziąć udział przewodnicząca partii – Julia Tymoszenko, która odsiaduje wyrok 7 lat pozbawienia wolności. Głównym celem zjazdu było zjednoczenie sił opozycyjnych i utworzenie wspólnej listy kandydatów do czasu wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 28 października tego roku.

Tego zamiaru nie udało się w pełni wykonać. Zgodę na wspólny start wyraził lider partii „Ludowa Samoobrona” Jurij Łucenko, były szef MSW w rządzie Tymoszenko, odsiadujący wyrok 4 lat więzienia, oraz obecny na kongresie Arsenij Jaceniuk, szef „Partii Zmian”, a także Serhij Sobolew z partii „Porządek i Reformy”, Borys Tarasiuk z „Ruchu Ludowego” i Wiaczesława Kyrylenko reprezentujący „Za Ukrainę”. W zjednoczeniu nie weźmie udziału natomiast nacjonalistyczna partia „Swoboda” oraz ugrupowanie „UDAR” Witalicja Kliczki. W podjętej podczas zjazdu rezolucji zdecydowano, że wspólne listy wyborcze zostaną utworzone do końca kwietnia.

Sam zjazd należał do najskromniejszych w historii partii – kongres zamiast tradycyjnie w przestronnych halach Międzynarodowego Centrum Wystawowego w Kijowie miał miejsce w niedużej sali stołecznego domu nauczyciela. Nie jest tajemnicą, że największa na Ukrainie partia opozycyjna pod nieobecność swojej liderki przeżywa wewnętrzny kryzys. Frakcja Parlamentarna Bloku Julii Tymoszenko targana jest sporami personalnymi o przejęcie schedy po uwięzionej liderce. Od czasu uwiązenia przewodniczącej szeregi ugrupowania opuściło już kilkudziesięciu deputowanych.

Satyryczny film o Julii Tymoszenko i jej współpracownikach [jęz. ros.]:

Źródła: pravda.com.ua [1], [2], [3], [4], [5], politics.comments.ua, unian.net, gazeta.ua

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY