Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Paweł Kowal z wizytą u Julii Tymoszenko (wywiad)

Przewodniczący Delegacji Parlamentu Europejskiego do Komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina Paweł Kowal, po długich staraniach spotkał się dziś z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Skazana na karę siedmiu lat pozbawienia wolności przywódczyni ukraińskiej przebywa w więzieniu w Charkowie.

Julia Tymoszenko, autor: Minirobot, źródło: flickr.com

Julia Tymoszenko, autor: Minirobot, źródło: flickr.com

Spotkanie Europosła Pawła Kowala z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko odbyło się dziś (05.04.2012) przed południem w kolonii karnej Kaczaniwska w Charkowie i trwało ponad godzinę. Polski europoseł jest pierwszym politykiem z Parlamentu Europejskiego, któremu ukraińskie władze zezwoliły na widzenie z Tymoszenko. Poniżej przedstawiamy treść wywiadu, jaki poseł Paweł Kowal udzielił specjalnie dla portalu Eastbook.eu:

Jaki jest obecnie stan zdrowia byłej premier?

Juli Tymoszenko pozostaje stale w pozycji leżącej i nie wstaje. Mimo, że jest osobą wysportowaną ma ograniczoną zdolność poruszania się. Z mojej rozmowy wynikało jednak, że problemy zdrowotne nie przeszkadzają jej w pełni kontrolować sytuację i przekazywać  polecenia swoim współpracownikom. Oczywiście fakt, że przebywa w więzieniu nie ułatwia jej zadania, ale jej stan ducha pozostaje na wysokim poziomie. Tymoszenko patronuje i popiera ideę zjednoczenia sił opozycyjnych na Ukrainie w kontekście nadchodzących wyborów do parlamentu. Jest w pełni i szczegółowo zorientowana w tym procesie i pozostaje aktywna politycznie.

Jak była premier ocenia swój stan zdrowia politycznego?

Tymoszenko zdaje sobie sprawę, że sytuacja w której ona znajduje się w więzieniu, nie będzie w dłuższym okresie czasu łatwe do utrzymania. Myślę, że obecne władze na Ukrainie również zdają sobie z tego sprawę. Być może niektórym ludziom się wydawało, że skazanie byłej premier zamyka sprawę, ale dziś już wszyscy wiedzą, że nie zamyka. Bez wątpienia ten problem zostanie rozwiązany politycznie. Inne sposoby zostały już wyczerpane i obecnie możliwe jest wyjście z tej sytuacji tylko na drodze polityczno-proceduralnej. Sama Tymoszenko dobrze to rozumie i dlatego nie zamierza w żadnym wypadku rezygnować ze swojej działalności publicznej, również na arenie międzynarodowej.

W trakcie mojej rozmowy była premier stale podkreślała, jak ważna jest dla niej sprawa integracji z Unią Europejską. Nie sądzę, że tylko z tego powodu, że jestem posłem do Parlamentu Europejskiego. Oboje od dawna się znamy i nie miała powodów, by specjalnie mnie do tego przekonywać. Myślę, że dla niej jest to rzeczywiście ważne i była premier wręcz entuzjastycznie odnosi się do sprawy integracji europejskiej. Podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina traktowane jest przez nią priorytetowo. Porozumienie z Unią Tymoszenko postrzega jako jedyna receptę na problemy Ukrainy.

Czy ewentualny wyjazd byłej premier do kliniki w Berlinie może zostać wykorzystany do uzyskania azylu politycznego przez Tymoszenko?

Nie sądzę, żeby jej celem był wyjazd z Ukrainy na stałe. Jest w 100% zaangażowana w działalność polityczną w swoim kraju.

Czy miał Pan okazję przekazać paczkę więźniarce?

Właściwie nie wiedziałem czy mogę cokolwiek wnieść na teren więzienia. Ostatecznie przekazałem byłej premier jedną z moich osobistych rzeczy.

 

Rozmawiał: Krzysztof Nieczypor

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY