Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Komentarz Marka Siwca ws. Euronestu

W dniach 3-4 kwietnia 2012 roku w Baku odbyły się obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego. Pierwsza sesja Euronestu miała miejsce w Brukseli 7 misięcy temu i zakończyła się kłótnią deputowanych z Armenii i Azerbejdżanu o sporne terytorium Górskiego Karabachu a w rezultacie porażką inicjatywy. W tym roku było nieco lepiej.

Milli Medżlis, parlament Azerbejdżanu, autor: European Parliament, źródło: flickr.com

Podczas drugiej sesji przyjęto rezolucje dotyczące wspólnych zagrożeń energetycznych, wzmocnienia roli parlamentów narodowych, wsparcia dla wschodnioeuropejskich gospodarek i wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego. 40 do 2, przy 17 głosach wstrzymujących uchwalono również rezolucję potępiającą skazanie Julii Tymoszenko i innych ukraińskich opozycjonistów na Ukrainie. Głosowanie odbyło się w dniu obecności w Baku prezydenta Wiktora Janukowycza.

Oto jak komentuje zgromadzenie polski eurodeputowany Marek Siwiec:

„To spotkanie Euronestu było dość produktywne jak na obawy, które były z nim związane. Napięcie azersko-ormiańskie wisiało w powietrzu, lecz gospodarze dołożyli wszelkich starań, by „konflikt” się nie pojawił. Wystąpienie prezydenta Alijewa było najbardziej zdecydowanym punktem. Język, którego używał nie różnił się szczególnie od tego, którym posługuje się na codzien, choć w oczach przedstawicieli UE mógł momentami wydać się dość radykalny (słowa z języka „zimnej wojny” nie są typowe dla Unii Europejskiej). Sukcesem jest fakt, ze delegacja ormiańska nie opuściła sali.

Napięcie wzbudziła również sprawa Julii Tymoszenko. EPP (głównie posłowie z Polski) trochę w tajemnicy przygotowali rezolucje, która uzyskała większość, ale słabą jak na taką sprawę. Posłowie EPP na przyszłość powinni się zastanowić czy jest to odpowiedni sposób załatwiania spraw”.

 

Przeczytaj komentarza Eastbook.eu na ten sam temat:
Eurones: Budująca postawa azerbejdżańskich posłów

Więcej o Zgromadzeniu Parlamentarnym Euronest:

 Marek Siwiec: Co dalej z Euronestem?

 EURONEST – doskonałe miejsce na kłótnie

 Azerbejdżan gospodarzem Euronestu

 Pierwsze posiedzenie Euronestu za nami

Euronest rusza w marcu

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY