Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska: W Warszawie modernizują Białoruś – dzień 2

17 kwietnia w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie miał miejsce drugi dzień seminarium „Prywatyzacja i prywatna przedsiębiorczość” w ramach Europejskiego Dialogu na rzecz Modernizacji Białorusi. Ekonomiści oraz eksperci z państw unijnych i Białorusi spotkali się by dyskutować nad kwestiami niezbędnymi dla prawidłowego przeprowadzenia prywatyzacji na Białorusi oraz nad schematami finansowej pomocy z zewnątrz dla gospodarki wschodniego sąsiada.

Radosław Sikorski i Stefan Fule odpowiadają na pytania dziennikarzy, źródło: Eastbook.eu

Radosław Sikorski i Stefan Fule odpowiadają na pytania dziennikarzy, źródło: Eastbook.eu

Wszyscy prelegenci zgodzili się, że prywatyzacja niesie zarówno pozytywne efekty jak i pewne zagrożenia. Antonio Somma (Szef  Programu ds. Konkurencyjności w OBWE Euroazja) mówił o zależności demokracji i wolnego rynku w kontekście zmian na Białorusi – Społeczeństwo białoruskie może i chętnie widziałoby zmiany polityczne w swoim kraju, ale najprawdopodobniej nie byłoby chętne zwiększeniu konkurencyjności na rynku pracy, który byłby efektem prywatyzacji. Zauważył również, że zmiany na Białorusi będą niezmiernie trudne ponieważ sektor prywatny wytwarza jedynie 30% PKB – najmniej spośród wszystkich sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego.

Ulrike Hauer z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych mówiła, że mimo iż Białoruś opiera się na gazie, który kupuje za najniższą cenę w Europie, w gospodarce nie dokonano żadnych zmian, które wpływałyby na jej większą wydajność. – Władze białoruskie wielokrotnie zapowiadały reformy, które zmodernizują gospodarkę, zwiększą konkurencyjność , wzmocnią białoruski eksport czy rozpoczną prywatyzację, jednak jak widzimy nie podjęto żadnych kroków w celu ich wdrożenia. Przedstawicielka Komisji Europejskiej zapewniała, że Unia Europejska jako największa gospodarka świata, przy odpowiednich warunkach politycznych, jest w stanie pomóc białoruskiej gospodarce.

Profesor Piotr Kozarzewski z Center for Social and Economic Research powiedział uczestnikom seminarium, że prywatyzacja nie może być procesem niezależnym od całego szeregu reform i zmian, składających się na całościową politykę ekonomiczną kraju. Białoruscy uczestnicy seminarium pytali ekspertów o możliwości finansowania małych i średnich przedsiębiorstw za pomocą mikro pożyczek oraz jak ustrzec się w procesie prywatyzacji przed powstaniem klasy oligarchów związanych z nomenklaturą państwową, czy też kapitałem z krajów sąsiednich.

Seminarium organizowane przez polską Fundację Solidarności Międzynarodowej dało możliwość do wymiany zdań pomiędzy ekspertami z zachodnich instytucji ekonomicznych i analitycznych z przedstawicielami białoruskich stowarzyszeń przedsiębiorców, profesorów akademickich oraz ludzi zainteresowanych w rozwoju ekonomicznym Białorusi.

Źródła: relacja dziennikarzy Eastbook.eu

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY