Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: W Warszawie modernizują Białoruś

W poniedziałek 16 kwietnia w Warszawie otwarto dwudniowe seminarium “Prywatyzacja i prywatna przedsiębiorczość” w ramach Europejskiego Dialogu na rzecz Modernizacji Białorusi. Poprzez cykl debat eksperckich Komisja Europejska chce wypracować schematy reform dla Białorusi. 

Radosław Sikorski i Stefan Fule odpowiadają na pytania dziennikarzy, źródło: Eastbook.eu

Radosław Sikorski i Stefan Fule odpowiadają na pytania dziennikarzy, źródło: Eastbook.eu

W Pałacu Na Wyspie na terenie warszawskich Łazienek Radosław Sikorski, Štefan Füle, Anatol Labiedźka i Leszek Balcerowicz rozpoczęli pierwsze z cyklu unijnych seminariów mających stymulować debatę na temat przemian ustrojowych na Białorusi. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekonywał zgromadzonych, że nowoczesne państwo nie może funkcjonować „jak kołchoz”: – Polska jest ojczyzną Solidarności. Chcemy się dzielić doświadczeniami transformacyjnymi – mówił Minister. Eurokomisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Štefan Füle tłumaczył założenia programu Europejskiego Dialogu na rzecz Modernizacji Białorusi, który jego zdaniem pozwoli wypracować wizję Białorusi zreformowanej i sprawnie działającej.

Więcej konkretów zgromadzeni goście usłyszeli z ust białoruskiego opozycjonisty Anatola Labiedźki: – Musimy trzymać się polityki trzech kroków, a są nimi: wyzwolenie i rehabilitacja więźniów politycznych, doprowadzenie do wyborów zgodnych ze standardami OBWE oraz plan modernizacyjny – mówił Labiedźka. Polityk zwrócił uwagę na wagę unijnej solidarności i jednomyślności wobec białoruskich władz. – Jak z przesłaniem potrzeby transformacji dotrzeć do białoruskiego społeczeństwa? – Labiedźka zwrócił się z tym pytaniem do ministra Sikorskiego i komisarza Füle. Były minister finansów RP i reformator polskiej gospodarki Leszek Balcerowicz rozważał zależności pomiędzy rozwojem gospodarczym, a stanem demokracji. Zwrócił uwagę na brak sukcesów gospodarczych w krajach, gdzie demokracja istnieje jedynie na papierze.

Dziś główny dzień seminarium. Ekonomiści oraz politycy z państw unijnych i Białorusi spotkają się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie pracować będą nad kwestiami zmian w ustawodawstwie, schematami finansowej pomocy z zewnątrz oraz prywatyzacją znacjonalizowanej gospodarki Białorusi. Organizatorem spotkania w Warszawie jest polska Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Eastbook.eu śledzi przebieg rozmów.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY