Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Study Tours to Poland 2012 – zaczynamy!

Fundacja Wspólna Europa, wydawca portalu Eastbook.eu, tak jak w roku poprzednim organizuje wizytę studyjną dla młodzieży z państw Europy Wschodniej. Dziś uczestnicy programu przyjechali do Warszawy, aby przez najbliższe półtora tygodnia poznać zasady funkcjonowania szeregu polskich instytucji, zwiedzić kawałek Polski, a przy tym dobrze się bawić. 

Uczestnicy STP przed Pałacem w Wilanowie, autor: Anna Woźniak

Uczestnicy STP przed Pałacem w Wilanowie, autor: Anna Woźniak

Studenci z Białorusi, Rosji i Ukrainy na czas programu zamieszkają na warszawskim Mokotowie w hostelu UFO, który jest zarazem całodobowym sklepem graffiti. Już miejsce noclegu jako oddolna inicjatywa grupki zapaleńców zainteresowała naszych uczestników.

Podczas kolejnych dni spotkają urzędników, radnych, pracowników trzeciego sektora, polityków, ale i hodowcę koni w Janowie Podlaskim. Ciekawi ludzie, merytoryczne spotkania i pytania, które doprowadzą do głównej odpowiedzi: „A co my możemy zmienić w swoim mieście i kraju?” – takiemu założeniu hołdowaliśmy układając program.

Pierwszy dzień minął nam na ustalaniu kwestii formalnych. Znaleźliśmy jednak czas na wizytę w Wilanowie: zobaczyliśmy Pałac Królewski, Muzeum Plakatu oraz Świątynię Opatrzności Bożej. Wieczorem oddaliśmy się beztroskiej integracji, aby od jutra, już jako zwarta grupa, rozpocząć ciężka pracę.

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna. Wizytę studyjną w dniach 17-28 kwietnia 2012 prowadzi Fundacja Wspólna Europa tj. fundacja-matka Eastbook.eu

W Muzeum Plakatu w Wilanowie, autor: Anna Woźniak

W Muzeum Plakatu w Wilanowie, autor: Anna Woźniak

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY