Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: North Stream to koniec ekskluzywnej roli Kijowa

Dokończenie budowy gazociągu North Stream biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego to koniec ekskluzywnej roli Ukrainy jako państwa tranzytowego rosyjskiego gazu dla Europy Zachodniej – taki wniosek z postępów prac nad gazociągiem Pólnocnym wysnuł szef Gazpromu w rozmowie z premierem Rosji.

Władimir Putin i Aleksiej Miller, źródło: government.ru

Władimir Putin i Aleksiej Miller, źródło: government.ru

Aleksiej Miller, szef Gazpromu, w tradycyjnie groteskowym formacie składania publicznych raportów swojemu zwierzchnikowi, zrelacjonował premierowi Władimirowi Putinowi stan budowy Gazociągu Północnego. Według szefa rosyjskiego koncernu gazowego druga nitka gazociągu zostanie położona na dnie Morze Bałtyckiego pół miesiąca wcześniej aniżeli przewidywano. Z kolei w grudniu rozpocznie się budowa Gazociągu Południowego na dnie Morza Czarnego.

Wraz z uruchomieniem Północnego Gazociągu znaczenie i rola Ukrainy jako ekskluzywnego państwa tranzytowego rosyjskiego gazu skończyła się – skonstatował Miller. Na te słowa zareagował prezydent-elekt zgadzając się z tezą przedmówcy, ale jednocześnie podkreślając, że – mimo tego, znaczenie naszych partnerów pozostaje dla nas istotne. Współpraca z Ukrainą, Białorusią i być może w przyszłości także z Turcją – tak jak współpraca ze wszystkimi naszymi partnerami – powinna być kontynuowana i budowana na korzystnych dla obu stron warunkach.

Zobacz rozmowę Aleksieja Millera z Władimirem Putinem [jęz. ros.]:

No jak tak, to w porządku.

Źródła: Interfax-Ukraina, RIA Novosti

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY