Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: Uczestnicy STP poznają Warszawę

Przy rekrutacji uczestników Study Tours To Poland, organizatorzy dbają, aby była to ich pierwsza wizyta w danym mieście. Nasza grupa większość czasu spędza w Warszawie. Czas więc było ruszyć w miasto i zapoznać się bliżej ze stolicą Polski.

STP  na wycieczce po warszawskim Starym Mieście, autor:  Iuliia Krasilnykova

STP na wycieczce po warszawskim Starym Mieście, autor: Iuliia Krasilnykova

A zaczęło się od wykładu na temat sytemu politycznego w Polsce, który przygotował dla grupy nasz redakcyjny kolega Paweł Charkiewicz. Po informacja politycznych, zmieniliśmy front i przenieśliśmy się do Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie członkowie Akademii Ruchu, grupy teatralnej działającej w Polsce od lat 70-tych, opowiadali nam o działalności artystycznej w czasach PRL-u racząc nas przy okazji kawą, herbatą oraz włoskim winem (oczywiście w niewielkich ilościach!).

Następnie rozpoczęliśmy spacer po Warszawie, który był zarówno okazją do snucia opowieści o skomplikowanej historii miasta, jak i pretekstem do niekończących się porównań: – W Warszawie autobusy jeżdżą punktualnie. U nas rozkład nie działa, a kierowcy czasem zapominają zamknąć drzwi podczas ruszania ludzie wypadają z autobusów – Taras z Kijowa zabawiał nas straszno-śmiesznymi obserwacjami.Pod Pałacem Prezydenckim padło też pytanie, czy Bronisław Komorowski ma helikopter. Julia z Ukrainy potwierdziła, że Wiktor Janukowycz na pewno ma jeden. Fiodor z Petersburga dodał, że Władimir Putin też ma i to pewnie z dwadzieścia. Parogodzinny spacer skończyliśmy z centrum handlowym Złote Tarasy – kapitalistyczną stronę Warszawy również trzeba znać! W szczególności, że dziś rano cała grupa pojechała na Podlasie do Sarnak, aby nieco pooddychać świeżym powietrzem.

STP - warszwskie Stare Miasto, autor: Iuliia	Krasilnykova

STP - warszwskie Stare Miasto, autor: Iuliia Krasilnykova

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna. Wizytę studyjną w dniach 17-28 kwietnia 2012 prowadzi Fundacja Wspólna Europa tj. fundacja-matka Eastbook.eu

 

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY