Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Polska: STP na Podlasiu

STP na Podlasiu obfituje w obcowanie z historią i atrakcjami regionu. Poznaliśmy tradycje hodowli koni czystek krwi arabskiej, a po rzece Bug pływaliśmy „Uroczym” statkiem.

Wizyta w stadninie koni, autor: Anna Woźniak

Wizyta w stadninie koni, autor: Anna Woźniak

Sobota – drugi dzień na Podlasiu. Weekend to czas odpoczynku i relaksu. Jednak nie pozwoliliśmy ani sobie, ani naszej grupie na siestę. Tuż po śniadaniu udaliśmy się do Sarnak, dzięki przygotowanemu przez Pawła referatowi, grupa poznała historię miejscowości, budynku szkoły i miejscowego browaru. Po chwili staliśmy już w centrum Sarnak przed pomnikiem rakiety V2. Nasz prelegent obrazowo przedstawił losy nazistowskiego projektu wunderwaffe i przyczynę ustawienia pomnika akurat w Sarnakach.
Następnie udaliśmy się do kościoła pod wezwaniem św. Trójcy. Kilka kilometrów dalej znajduje się stadnina koni, gdzie znajdują się rumaki czystej krwi araby i małe, ale za to pracowite fiordingi. W tym punkcie programu można było głaskać i karmić w nieskończoność zwierzęta cukrem i jabłkami.

STP w trakcie wizyty w Janowie Podlaskim, autor: Anna Woźniak

STP w trakcie wizyty w Janowie Podlaskim, autor: Anna Woźniak

STP w trakcie wizyty w Janowie Podlaskim, autor: Anna Woźniak

STP w trakcie wizyty w Janowie Podlaskim, autor: Anna Woźniak

Korzystając z nadzwyczaj sprzyjającej pogody, skierowaliśmy się dalej – w okolice Gnojna. Tam zostaliśmy urzeczeni malowniczym widokiem na rzekę Bug, który podziwiać mogliśmy z wysokiej skarpy. Wracając na obiad wstąpiliśmy jeszcze do Fronołów. Postindustrialna panorama była ciekawym kontrastem wobec świeżych wspomnień z Gnojna. Dalej pojechaliśmy do ośrodka Urocza, w którym mieliśmy możliwość przepłynięcia się statkiem po Bugu. Tuż przed obiadem zwiedziliśmy jeszcze most kolejowy we Fronołowie. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, podczas którego obchodziliśmy 21 urodziny jednego z uczestników.

21 Urodziny, autor: Anna Woźniak

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna. Wizytę studyjną w dniach 17-28 kwietnia 2012 prowadzi Fundacja Wspólna Europa tj. fundacja-matka Eastbook.eu

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY