Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: Dzień Pamięci Ludobójstwa Ormian

24 kwietnia przypada w Armenii jedno z najważniejszych świąt narodowych – Dzień Pamięci Ludobójstwa Ormian. 

Pomnik upamiętniający Ludobójstwo Ormian - Tsitsernakaberd, autor Marco Fieber,

Pomnik upamiętniający Ludobójstwo Ormian - Tsitsernakaberd, autor Marco Fieber,

24 kwietnia od 1984 roku  na pamiątkę ludobójstwa Ormianie czczą pamięć swoich bliskich, którzy zginęli w wyniku przesiedleń, które były dokonywane na polecenie władz Osmańskich. To właśnie 24 kwietnia 1915 roku władze Imperium Osmańskiego miały wydać rozkaz o wysiedleniu ludności ormiańskiej z terytoriów graniczących z Imperium Rosyjskim. Motywem wydania takiej decyzji był zarzut zdradzenia przez Ormian Imperium Osmiańskiego na rzecz Rosji. Według  szacunków w morderczych marszach przez pustynie zginęło 1,5 z 2 mln Ormian zamieszkujących przede wszystkim region Anatolii. W pogromie zginęło wielu wybitnych przedstawicieli narodu Ormiańskiego.

Wydarzenia lat 1915-1917 są do czasów dzisiejszych kością niezgody pomiędzy Armenią a Turcją, będącą spadkobiercą Imperium Osmańskiego. Pomimo wielu prób pojednania oba kraje mają napięte relacje. Sporną sprawą pozostaje także uznanie przez Turcję zagłady Ormian za ludobójstwo. Parlament Europejski uchwałę uznającą wydarzenia z 1915 za ludobójstwo przyjął w 1987 roku. Podobną regulację w 2005 przyjęła Polska. W 2011 Francja wprowadzając penalizacje zaprzeczania ludobójstwa, która to doprowadziła do poważnego pogorszenia relacji z Turcją.

Główne uroczystości upamiętniające rocznicę zagłady Ormian odbywają się w Erywaniu przed pomnikiem Tsitsernakaberd. Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian jest obchodzony także w na całym świecie w miejscach w których skupiają się organizacje ormiańskie.

 

źródło: niniwa, president.am, eastbook.eu

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY